| AvalohAlyn a întrebat:

Am o problema.Nu stiu ce facultate sa aleg, sunt foarte nedumerit in aceasta privinta.Ma gandesc sa fie ceva in stil umanist.Ce facultati bune sunt la care nu iti trebuie deloc matematica,fizica, chimie? Ce facultati mai "umaniste" sunt de recomandat? Asa ca idee.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, oricum cu o facultate umanista cam mori de foame in Romania. Adica majoritatea faceti facultatile astea de mantuiala si apoi va intalniti cu depresia fiindca aveti experienta 0. La mare cautare este acum tot ce inseamna industrie(inginerie, IT) si agricultura.
O ramura mare este reprezentata si de Servicii.

Cand e vorba de "Uman" nu prea te mai gandesti la facultati bune DACA NU ESTI TU BUN.

Tu mai intai ia-ti Bacul si apoi vezi daca intri la vreo facultate de stat.

Dar ca sa nu zici ca te descurajez ca sa te duci la sapa sau la cules de capsuni...SE CAUTA limbile straine ca germana(si cateva surori apropiate), franceza, limbi nordice si estice. Engleza e din start un MUST HAVE. In ce situatie se cauta aceste limbi straine(dar stiute ca lumea)? In corelatie cu ramuri ca IT-ul mai ales! Sunt multinationale mari care cauta ingineri de suport IT cu nu stiu ce limbi!

Adica tu iti faci facultatea de litere sau ce faci acolo, iti inveti limbile bine, dar faci in paralel si niste cursuri profesionale IT(probabil platite) in domenii ca retelistica, mentenanta, administrare baze de date, etc.

Si perspectiva asta avand pregatire umanista in mare parte. Nu e greu sa te arunci putin si in cealalta directie de specializare ca sa iesi WIN - WIN. Se cauta mult combinatia asta de REAL-UMAN.

In principiu facultatile bune ORGANIZEAZA CONCURS DE ADMITERE PE BAZA DE EXAMEN SCRIS. Adica trebuie sa le arati alora ca ai o pregatire dinainte. Si trebuie sa iei si o nota bunicica, evident. Altfel spus, daca vrei sa ajungi cat de cat sus atunci AI DE MUNCA, nu de stat pe TPU aiurea si ce mai faci tu. Viata e grea, dar devine si usoara cand STII SA ITI FACI TREABA.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Letaata a răspuns:

Litere. Limbi straine. Socio-uman.