| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema! Stiu engleza la un nivel mediu, inteleg aproape tot ce se vorbeste in engleza si ma descurc si la scris dar cand e vorba sa vorbesc NU POT! Parca ma tine cineva de gura, gandesc in romana si nu-mi vin cuvintele in engleza. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa imi pot da drumul si la vorba? Daca stiti vreo metodata va rog sa ma ajutati! Mai este cineva in situatia mea? Dau fundita(desi nu stiu la ce foloseste) dar o dau ca e draguta si arata bine si bineinteles in semn de respect pentru cei ce imi dau putina atentie. O zi superba va doresc si sper sa primesc si eu cateva raspunsuri pana diseara! xoxo

Răspuns Câştigător
| Balalelo a răspuns:

Trebuie sa fac pas cu pas.Eu zic sa rogi pe cineva foarte bun la conversati in engleza sa te ajute.Dar eu incerc niste metode care au fost de folos :
1. Urmareste filme in engleza, fara subtritare.Asculta cum vorbesc cei din film si repeta si tu dupa ei la final.
2.http://www.google.ro/......http?/url intra si da acolo sus Romana - Engleza. Scrie un cuvant in romana si in dreapta ti-l va da in engleza.Jos vei vedea "Ascultati" apasa. Apoi poti repeta ce a zis aia/ala.
Sper ca te-am ajutat, dar recomand pe cineva specialist;)!

5 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu la vorbit nu ma descurc mai deloc, numai ca diferenta dintre noi 2 este ca eu pana acum nu am incercat sa fac ceva in privinta asta laughing astept sa vad ce raspunsuri primesti.

| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna. Pai asculta niste oameni care vb in limba engleza dupa care incearca si tu.
pup:*
si sa nu mai ai emotii. Concentreaza-re acolobig grin

| gioia a răspuns:

Incearca sa gandesti in limba engleza. Cele mai banale lucruri spune-le in gand in engleza si vorbeste chiar si singur/a tot in engleza. Vorbeste orice, spune banalitati, vorbeste cu televizorul. Orice. Dupa o vreme vei vedea ca merge mai bine.

| Radux a răspuns:

Daca cunosti vreo persoana care stie bine engleza si se pricepe si la conversatie o poti ruga sa te ajute! Incercati sa purtati conversatii si usor, usor o sa-ti dai drumul! Degeaba sti foarte bine limba daca nu te pricepi la conversatii! Aici este mai greu!

| IuLiAnA_9496 a răspuns:

BUNA! Eu m-am nascut in Romania desi nu sunt romanca e mai greu pentru mine de oare ce sunt chinezoaica si inteleg apsolut tot ce se vorbeste in china, dar cand trebuie sa vorbesc nu pot si nici nu reusesc.DEvina e RUSINEA.Cu alti nu pot vorbi, dar cu mama de care nu imi este rusine sau varamiu vorbesc.cat vreau in chineza.Eu sunt cea mai rusinoasa fata din clasa mea... daca poti sa-mi dai o funa tias fi recunoscatoare fiind ca n-am nici una.