| angela_5978 a întrebat:

Am o tema la mate si nu stiu ce inseamna trasati graficele functiilor ma poate ajuta cineva va rog big grin

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

...pai in principiu trebuie sa desenezi functia pe domeniul ei de definitie.Pentru asta trebuie sa aflii punctele de extrem
(maxim/minim-egalind derivata intiia cu zero), dar si cele de inflexiune(egalind derivata a doua cu zero); ar mai fi de analizat semnul derivatei intii (pentru monotonie) si semnul derivatei a doua (pentru concavitate/convexitate). Se afla si intersectia functiei cu axa y (facind pe x=0)si cu axa x (facind y=f(x)=0 )

| Frozen_5177 a răspuns:

Adica faci axa de coordonate ox si oy si ai de ex punctul A(3, 5) si gasesti 3 pe axa ox si 5 pe axa oy si le unesti, iar acolo e punctul A. Sper ca iti va fi de folos.
Spor la teme!:*