| deeitza a întrebat:

Am ramas cu enigma asta de mult care a fost primul: oul sau gaina big grin fundabig grinDD

Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Apar numeroase confuzii in discutiile care au ca subiect aceasta intrebare. Iti voi spune parerea mea.

Stim cu totii ca exista doua teorii ale crearii acestei lumi. Pe noi ne intereseaza crearea organismelor.

Teoria evolutionista sustine faptul ca, de la organisme celulare s-a ajuns la oameni prin evolutia acestora. Asadar, daca aceasta ar fi adevarata, gaina ar fi fost prima.

Teoria creationista spune ca oamenii au fost creati de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui. Creand oamenii, El a creat apoi si animanele. Asadar, gaina a fost prima, in caz ca aceasta teorie este adevarata.

Ca si concluzie, prima a fost GAINA. happy

Sper ca ai rezolvat aceasta enigma.

14 răspunsuri:
| Joanne a răspuns:

Mda... raspunsul meu era legat de oul de gaina si gaina... big grin
Daca te refereai la asta, e valabil.
Daca nu, lorryna2 are dreptate, oul exista de pe vremea dinozaurilor. happy

| Andruza a răspuns:

Bună
A fost găina, iar după oul
Pa, pa

| laurentiu a răspuns:

Fulgul!
sa mai pus intrebarea de 10000 de ori!

| laurentiu a răspuns:

E si logic cum sa fie oul primul?
si daca era oul cine in avea grija de el? cine il oua mai pe romaneste?

| Esf22321 a răspuns:

Sunt anumite demonstratii stiintifice cum ca gaina se trage din pterodactili. Evoluand si tot evoluand, a aparut gaina, si apoi oul big grin

| iryonutz a răspuns:

Oul a existat inaintea gainii.Ne-a spus chiar un profesor de la scoala veche.Plus ca am gasit si la un reportaj pe discovery:D
aaa...si daca nu am crezi uite si un site ce afirma asta:D
http://www.ziaruldeiasi.ro/......nii~ni41nc
Funda?:D

Răspuns utilizator avertizat
| Andreiu_9614 a răspuns:

Cocos... Dorin Cocos!

| ellapyssy a răspuns:

Oul

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Gaina ca ea a facut oul
Cei mai multi au zis ca oul pentru ca din ou a iejit puiiul si dupa gaina
dar cine a facut oul?
o intrebare de logica ^^ Daca ai logica gandest, de aceea eu cred ca tu ai pus intrebarea asta doar ca sa vezi ce iti raspundem noi ca pot sa jur ca tu jtiai raspunsul
Fundita?

| b3Rb3cU a răspuns:

Gaina ca nu avea cine sa faca oul ...credlaughing

| xLittleAngelxD a răspuns:

Gaina

| enigma_5115 a răspuns:

Pai nu stiu
gaina se naste din ou
dar gaina face oul
complicata chestewinking

| lorryna2 a răspuns:

Oul ca oul a existat de pe vremurile dinozaurilor oul nu neaparat apare din gainabig grin