| SomnDulce a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.
1.Vi se pare normal ca un elev (de gimnaziu) dupa ce sta pe zi in jur de 5-6 ore la scoala sa vina acasa si sa isi faca temele timp de 5-6 ore?
2.Vi se pare normal sa nu mai dormiti noaptea din cauza ca poate maine cine stie nu ai inspiratie la matematica si te alegi cu nota 4 daca nu ai o idee la o problema?
3.vi se pare normal ca din pauza de 10 minute sa ramai doar cu 5 deoarece profesorul te tine 1-2 minute iar profesorul care urmeaza sa vina vine exact cand s-au facut 10 minute si daca nu esti in clasa cu 2-3 minute inainte iei absenta?
4.Vi se pare normal ca atucni cand cativa copii needucati fac scandal in ora, toata clasa sa primeasca lucrare desi TU ai stat cuminte in banca ta si ai ascultat lectia?
5.Vi se pare normal ca profesorii sa bage spaima in voi?
6.vi se pare normal ca atunci cand faci o greseala profesorul sa va ia la misto s isa faca diferite glume pe seama voastra si sa va spuna ca nu aveti nici un viitor, poate doar cu sapa?
7.vi se pare normal ca numai elevul care face pregatire cu profesorul sa primeasca 10 la acea materie?
8.vi se pare normal ca atunci cand un elev din clasa a facut o prostie sa fie invinovatita toata clasa?
9.vi se pare normal ca materia sa contina atat de multe lucruri nefolositoare care pur s isimplu nu au nici un rost dar nah trebueie sa le inveti?
10.vi se pare normal ca scoala a devenit un cuvant care trezeste spaima, sila, greata, frica?
11.vi se pare normal ca un elev in gimnaziu cand ajunge acasa is vede cat are de scris si invatat sa faca o criza de panica?
spuneti-mi oameni buni ce s-a ajuns cu invatamantul romanesc.De ce nu poate fi scoala o placere? Fara frica catalogului care in alte tari e doar un obect de atmosfera.
Vi se pare normal ca un elev de gimnaziu sa-si doareasca chiar sa moara ca sa se termine odata? Spuneti.
Va spun, asa ceva nu se mai poate.
zzzzMultumesczzzz

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

1. Nu, daca faci 5 ore teme inseamna ca ori esti prost, ori profii tai sunt genul care te seaca cu mii de exercitii degeaba.
2. Nu, scoala ar trebui sa te ajute sa te dezvolti, nu sa iti strici sistemu' nervos.
3. Nu, dar eh, unii prea perfectionisti se cred. Oricum in alea 10 minute nu poti face mare lucru, dar totusi asa cum profii ne cer sa fim la ora lor inainte sa intre ei in clasa, asa ar putea sa ne lase si pe noi TOATE alea 10 minute, nu doar 7 sau 5 sau cate or fi.
4. Nu, dar majoritatea profilor merg pe ideea ca intr-o clasa motto-ul e "toti pentru unul, unul pentru toti". Doar ca in general, toti sunt pentru unul, si nimeni pentru toti.
5. Nu, profesorul ar trebui sa fie ca un al doilea parinte. Ma rog, sa fie prietenos cat de cat, nu Bau-bau.
6. Nu. Asta cred ca e din cauza ca li se urca la cap autoritatea, uita ca si eu au fost elevi si cred ca daca fac misto de bietu' copil o sa fie priviti ca Bau-bau.
7. Nu, asta imi miroase a ceva putred la mijloc. Din pacate e prea des intalnit in zilele astea ca sa nu te obinuiesti cu mirosu'.
8. Sa zicem ca trecem peste intrebarea asta, ca si numarul' 4 e asemanatoare, dar nu, nu mi se pare normal.
9. Nu, si chestia asta se intalneste doar in tarile unde a ramas acelasi stil de educatie de zeci de ani, vechi si prafuit. In plus, la noi se mai adauga detalii nefolositoare. De aia daca mergi in Spania de exemplu, sari peste un an.
10. Nu, nu mi se pare normal, dar sincer imi suna ca o scoala producatoare de tocilari. Ca acolo unde sunt zeci de profi care baga spaima in tine, sunt si tocilari big grin.
11. Nu, nu mi se pare normal, si stiu cum e, ca si eu am trecut prin asta la 2-3 materii. E si perioada in care tinerii tind sa exagereze cu toate, dar intr-adevar unii profi dau tema cat pentru 5 persoane.

Eh, eh, traim in Romania big grin. Cred ca asta e cea mai buna explicatie. In alte tari, cum vedem mai ales in filmele americane, de multe ori profesorul e ca un frate mai mare, nu ca personificarea raului. Dar nah, n-ai ce-i face, taci, inghiti in sec, tocesti si-ti doresti moartea.
Sincer cand inca eram in generala vroiam sa consult un psiholog, ma simteam distrusa practic de la atatea presiuni, pentru. ca fiecare prof zice ca materia lui e sfanta. Pe dracu'.

N-ai pentru. ce big grin.

10 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Mai, dar multe lucruri nu ti se par normale tie.

| pwp a răspuns:

Asa mi se intampla si mie!
stau la scoala 6 ore, cand vin acasa stau doar o ora pe TPU, iar cand vad cat de am de scris si de invatat:
cade cerul!
si eu cad nervos cand vad cata nedreptate este!
tot ce ai scris u este foarte adevarat, aceleasi lucruri se petrec si in clasa mea!

Răspuns utilizator avertizat
| Tiberius a răspuns:

Viata nu e treapta dragule.Gimnaziul e usor. O sa vezi ce urmeaza.

| justagirlll a răspuns:

Calm, calm ca faci o criza si mori aici"laughing
hai pe bune nu e nevoie sa faci asa mare caz.
uite si eu sunt la gimnaziu in a7a si nu e asa cum zici tu.
1. 6 ore la teme? hai ca exagerezi... e imposibil sa ai asa multe teme sau sa fi asa de "incet" incat sa iti ia 6 ore
1.eu nu am problema asta, eu sunt buna la mate
dar cum dracu sa iti dea 4 daca nu stii? uite o idee:te duci la prof si ii zici ca nu ai stiut si sa iti arate.nu are cum sa iti dea 4
4.mai daca profesorul nu a terminat e normal sa te mai tina 2 min
pentru 4 si 8:asa se intampla mereu si e oarecum normal, chiar daca doar elevii x si y fac tampenii sunt pedepsiti toti pentru ca clasa respectiva este un grup din care fac parte si x si y si nu pre au cum sa le dea lucrare doar lor
6 si 7:nu, nu e normal
asa cum pui intrebarea zici ca scoala e inchisoare...hai wake up nu e chiar asa...incearca si tu sa inveti mai mult si nu ai de ce sa nu iei nota mare

winking

itsy

xoxo

| greentea a răspuns:

Sincer nu e normal. Dar gandeste-te un pic, nu in toate scolile se intampla asta. Sunt la un liceu de elita din Bucuresti si sincer nu e deloc cum ma asteptam. Si in privinta scolilor, ma mir sa mai fie cateva in care sa se intample cele enumerate mai sus. Problema este ca profesorii nu isi mai dau interesul. E mult mai usor sa "terorizezi" niste copii decat sa ii motivezi sa invete. Si in plus, de cand cu taierea salariului, lucrurile merg din ce in ce mai rau. Nu am idee unde o sa ajunga, insa sunt sigura ca invatamantul "a luat-o razna".

| bestialu96 a răspuns:

big grin La mine e Si mai raubig grin
macar ofera fundita mehappy sa fiu fericit sa nu ma omor din cauza scoli(lollaughing)))))))
big grin

| ellaella a răspuns:

Ce mi se pare mie anormal este faptul ca in ciuda lucrurilor enumerate de tine mai sus, exista din ce in ce mai multi tineri analfabeti. Exista din ce in ce mai multi tineri care termina un liceu si nu stiu sa scrie...

| Kheeda a răspuns:

Sunt de acord cu Tiberius. fii tare. vor venii mai multe happy Nu baga in seama si numai pune la suflet ca o sa pierzi mult in viata!

| Mafioata_4112 a răspuns:

Deci chiar este jalnic invatamantul romanesc o spun din propriami experienta sunt acum cls a-9-a mate info. si se fac la discriminari intre elevi de numa de parca nu am fi cu toti eleviii ai aceeiasi scoli. pentru mine este o teroare sa ma trezesc dimineata la 7 cu gandu ca trebuie sa ma duc in acel loc groaznic cu riscu sa mai iau si un 3 daca zambesc la ora sau cine stie ce altceva