| SSweetAAngel a întrebat:

Am si eu niste nelamuriri in legatura cu chimia organica, si anume atomii de carbon(primari, tertiari, cuaternari) si lanturile(catenele)de atomi de C(liniare, ramificate, cliclice, mixte ciclice).
De exemplu avem de scris niste structuri ale unor catene care sa contina un numar de carbon primar, secundar etc.Cum ne dam seama daca se poate forma numarul respectiv de atomi de C in catenele(liniare, ramificate). Ca sa fiu mai clara va voi da ex. un exercitiu:Scrieti structurile unor catene care sa contina:1 C primar, 1 C secundar, 1 C tertiar, 1 C cuaternar. Iar rezultatul a fost: in cadrul catenelor liniare si mixte s-au putut forma dar in cadrul celor ramificate si ciclice nu dar de ce, care este explicatia ca in acelea s-a format iar in celelte nu (este din cauza nr. de liniute sau )iar la punctul b) al exercitiului se cerea sa se scrie 5 Carboni secundari, rezultatul a fost ca s-au putut scrie doar in cazul catenelor ciclice dar de ce? va rog frumos sa-mi raspundeti, am mare nevoie.

1 răspuns:
| Edy1991 a răspuns:

Buna,acest raspuns il poti gasi in manualele de la institutele de cercetare,ex.cel de la TM. si in cele de la, laboratoarele de anatomie topografica, sau daca vrei iti las adresa mea de imeil si iti trimit raspuns in maxim 10 zile lucratoare findca am un prieten care de 20 de ani lucra in domeniul chimic. dj.eduard91@yahoo.com