| alessyca a întrebat:

Am si eu o intrebarebig grinLa facultate as vrea sa dau la criminalistica, stiu ca nu e facultatea de criminalistica e doar o sectie parca in cadrul academiei de politie.
Cine imi poate da si mie mai multe informatii despre admiterehappy

Răspuns Câştigător
| cîrne a răspuns:

Buna! sunt student la academie.intr-adevar, criminalistica este un profil in cadrul facultatii de politie alaturi de investigarea fraudelor, investigarea criminalitatii, combaterea crimei organizate, ordine publica, politia rutiera, politia transporturi, respectiv supravegheri operative si investigatii.accederea la unul dintre profilele enumerate mai sus se face, in general, in functie de media obtinuta in primul an de studiu.in ceea ce priveste criminalistica, accederea se face pe baza de interviu la sfarsitul primului semestru. tematica interviului poate cuprinde mai multe domenii, cum ar fi:o limba straina, cultura generala, informatica. ceea ce pot eu sa-ti spun este ca interviul poate fi destul de subiectiv, in functie de profesorul examinator, lucru care nu-ti poate garanta reusita, oricat de pregatita ai putea fi. daca mai ai nevoie si de alte detalii poti sa-mi trimiti un mesaj privat.personal nu ti-as recomanda acest profil.

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La Academia de politie, informatii poti obtine de pe site-ul academiei.

| mayapop a răspuns:

Buna. Este o sectie de la medicina si una de la drept. Cea de la politie e de 3 ani doar, deci nimeni nu te va baga in seama dupa ce termini aia... Si eu merg de la medicina, cei 6 ani, medicina generala apoi fac specializarea din criminalistica. Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau mai multe site`uri sa te uiti:
http://www.studentie.ro/campus/CRIMINALISTICA/c-136-a-20585

http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/structura/criminalistica.html Uite vezi pe aici, informeaza-te!:-?

mai citeste si asta:
http://www.academiadepolitie.ro/......r_2009.swf

Vezi tu ce te-a ajutat;)), chiar si eu m`am uitat ieri pe site`urile astea, ma bate gandu` sa merg aici...acum oscliez intre psiho` si politie.:-? :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, cea mai buna solutie ar fi sa optezi pentru Facultatea de Drept, urmand apoi o specializare in criminalistica. Ai fi mult mai bine pregatita daca ai urma o facultate cu profil juridic.