| Sylar_7844 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de facultate. Am terminat liceul anul acesta. Stiti careva daca este posibil ca in cazul in care vreau sa ma retrag de la o facultate (sa-mi iau dosaru si banii de pe prima rata inapoi) si sa vreau sa ma mut la o alta din cadrul aceleiasi universitati ( UPG Ploiesti), e posibil sa nu mai vrea sa-mi dea banii inapoi?

Am auzit de la diverse persoane ca nu-ti mai dau banii asa usor precum i-ai dat.

Eu acum am intrat la o facultate pe locurile cu taxa, iar la alta sunt in asteptare, si as dori sa intru la aceasta din urma, dar trebuie sa platesc inainte la cea la care am deja loc.

Nu stiu ce sa fac ...sa platesc sa fiu sigur ca am un loc asigurat? sau sa risc si sa astept la cealalta la care sunt in asteptare? sunt pe locul 30 in asteptare.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Tu ceri un sfat pentru o situatie care seamana cu un joc de noroc!(s-ar putea ca, sfaturile primite sa nu te ajute sa extragi " numarul castigator"--- nici chiar al meu!)

Sfatul meu este ca sa platesti si sa ramai la facultatea la care ai intrat pantru ca :
* locul 30 pe listele de asteptare nu cred ca iti confera prea multe sanse
* chestia cu "listele de asteptare" este facuta numai in avantajul institutiei de invatamant!
* nu poti sa te folosesti de avantajul" datei limita de depunere a cererii de inscriere"( cand, de regula, se face si plata primei rate)pentru ca facultatile apartin aceleiasi univ. iar aia din senatul universitatii nu-s prosti( vor dispune, prin hotarare, aceleasi date de depunere a cererii de inscriere valabile tuturor facultatilor componente!)
*uneori, facultatea la care toata lumea da navala NU se adevareste a fi cea mai inspirata alegere( ramai cu diploma in sertar, piata muncii fiind suprasaturata de oferta in acea meserie)
*dupa 1 an de cursuri/examene la fac. la care ai fost admis, vei stii in ce ape te scalzi, vei fi "calit" de exercitiul invatarii cantitative/calitative si vei putea decide :continui sau te opresti!
Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un sfat bun, oricum este decizia ta. Ca o parere, mi se pare ca locul 30 este destul de departe si este greu de crezut ca o sa renunte 30 dintre cei intrati. Stii si tu zicala cu vrabia din mana si cioara de pe gard. Succes si numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Daca tu crezi ca rationamentul tau iti da o sansa, risca!--- se zice ca:" daca nu risti, nu castigi "! Sa ai noroc!

| herbalist a răspuns:

Deci de dat banii toate facultatile au acest drept de a ti inapoia dar trebuie sa umbli dupa niste acte...dar o sa ti dea in sfarsit

| Sylar_7844 explică:

La prima faza (cand au trebuit sa vina sa-si depuna optiunea cei care au intrat pe locurile fara taxa) au renuntat/ nu s-au prezentat cam 20-30 de persoane la fiecare domeniu din cadru facultatii. Ma gandesc ca daca de la a 2 a lista au ramas cu 20-30 mai putini, plus faptul ca mai sunt 2 liste de afisat, plus ca acum trebuie sa-si depuna optiunea cei la CU TAXA, care au pus la 3-4 optiuni, ma gandesc ca am sanse.Nu?