| Bacemi a întrebat:

Am si eu o rugaminte catre toti membrii comunitatii care nu prea respecta normele gramaticale. Vad multe persoane care au ceva bagaj de cunostinte si merita apreciere dar care totusi nu prea scriu corect. Daca ati scrie corect poate ar fi mai usor pentru noi ca sa va recunoastem.

Pentru mine problema gramaticala este foarte suparatoare si este principalul impediment in cazul de fata. E o problema sa recunoastem persoanele care merita. Astfel ne-ar fi mai usor sa facem o separare intre cei superficiali care nu raspund decat la misto si cei care chiar vor sa ajute.

Intrebarea este : Puteti face asta? Vreau sa va cunosc!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sunt de acord cu tine, sunt multe intrebari si raspunsuri cu greseli gramaticale, ori cu o scriere de neinteles pentru ca, cei in cauza fie nu stiu, fie fuselesc, grabindu-se. Din respect pentru persoana mea si pentru interlocutori, nu-mi permit sa imi bat joc de limba romana, pentru ca, este o limba frumoasa si este limba mamei mele si a tarii in care m-am nascut si traiesc.
Am vazut multi oameni titrati, care fac greseli gramaticale, desigur imi veti spune ca, doar gramatica nu se invata la facultate. Aveti mare dreptate, dar daca cineva a ajuns sa absolve o facultate, chiar daca este politehnica, agronomie etc si nu filologie, macar atata bagaj de cultura trebuie sa aiba sa stie sa scrie si sa se exprime corect.
Sunt multi copii pe acest site si multi chiar nu prea le au cu gramatica, dar sunt si oameni cu un stil deosebit si respecta regulile gramaticale si folosesc expresii, care nu lezeaza pe nimeni.
Am citit rapunsurile postate la intrebarea ta Bacemi si unul m-a surprins cu adevarat, ma refer la raspunsul dat de "bOse", care apreciaza ca: "90% dintre romani sunt tarani, rromi si retardati", oare chiar asa sa fie?
Cum putem sa ne injosim natia asa de tare, cum putem sa vedem doar pe cei care ne fac tara si neamul de rusine si nu-i vedem pe olimpici, pe inventatori, oamenii nostri de stiinta etc si-i vedem doar pe cei "ce-s dusi cu capul".
Cum se poate sa consideri ca un taran este prost, cand taranul a fost si este "talpa" tarii si mediul rural a dat si el suficienti oameni de renume pentru Romania. Ca avem rromi, avem este o realitate, dar ei reprezinta o pondere mica in aceasta tara, chiar daca ei polueaza f. mult prin faptul ca, nu sunt scolarizati, nu au unde se munceasca si atunci fura, cersesc...
Daca noi privim propriul nostru popor asa, cum putem sa ne asteptam ca sa ne vada cei din afara tarii?
Dupa cum se vede la intrebarea ta ti-au raspuns in general, oamenii care nu sunt certati cu gramatica, dar este bine ca, asa mai facem si noi un front comun si cine stie, poate peste un timp, ne vom trezi ca se va ridica nivelul de cunostinte al userilor TPU si la nivelul invatarii gramaticii romane.
Daca ma primesti intru si eu in Clubul tau, esti de acord?
Un gand bun si multa sanatate pentru noi toti.

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform unui slogan celebru "Daca vrei, poti!" De asemenea, cel putin mie, imi place sa spun ca "daca vrei problema este rezolvata 50%".
Se pare ca unii dintre noi nici nu vor (vezi scrisul foarte neglijent, cu dese greseli de limba si gramatica) iar altii nici nu pot, cel putin nu dau vreo dovada de cunoastere medie a limbii si gramaticii romane, desi multi spun ca au o varsta la care nu ar fi acceptabil aceasta.
Din cand in cand - si pentru greseli grosolane - am ironizat asemenea persoane, sperand ca se va prinde ceva de ei dar se pare ca o sa raman numai cu speranta. Numai bine!

| Bacemi explică:

Si dupa cum ma asteptam, cei care au raspuns pana acum sunt cei din lista mea de prieteni in mare parte. Asta vreau sa spun. Am facut o selectie si nu am adaugat pe oricine. Cine a primit cerere de prietenie de la mine inseamna ca m-a impresionat. Vreau sa gasesc aceste persoane care merita mai usor, nu sa ma scald prin tone de raspunsuri incorecte gramatical. Si cred ca oricine vrea acelasi lucru. Dupa cum bine spune @ anne007, prima impresie apara odata cu modul in care te exprimi. O exprimare corecta inseamna un om deosebit, sau cel putin o mare sansa de a gasi un om deosebit. O exprimare incorecta din pacate pe site-ul nostru ascunde si oameni de valoare. Eu vreau sa vad acesti oameni. Nu vreau sa se ascunda de mine!

| Bacemi explică:

@mariana, ai mare dreptate. De altfel stiam inca de inainte sa iti citesc raspunsul ca vei spune vorbe mari. Te apreciez foarte mult pentru felul in care gandesti. Problema e ca noi subestim puterea si numarul oamenilor culti. Daca am scadea si am trage linia am observa ca totusi sunt destul de multi. Dar nu au sansa sa se ridice din genunchi. In loc sa le dam mana ii impingem si le dam si un sut in fund sau o palma peste ochi. Astia suntem noi, romanii. Trebuie sa invatam sa educam tinerii cum trebuie si sa incurajam cultura si artele. Vad prea multa reclame pentru chestii inutile si prea putina pentru ceea ce conteaza cu adevarat. Problema sta in felul in care abordam situatia.

| Bacemi explică:

Un mesaj pentru utilizatorul anonim( si nu numai ). Nu de alta dar vad ca el nu prea intelege.

In primul rand nu am scris corect pentru ca tocmai ce am schimbat tastatura si asta mai face probleme. Am gresit si se mai intampla. Daca citesti toate postarile mele vei constata ca nu am zis niciodata ca sunt infailibil. Si daca tu, din tot ce am scris eu, ramai la greseala mea in loc sa intelegi ce am vrut sa spun, e trist.

In al doilea rand '' lupul asta moralist'' s-a exprimat prin noi subestimam, asta insemnand ca m-am considerat si pe mine parte din mentalitatea aceasta gresita. Asa ca va rog fiti mai atenti. Nu vorbiti doar din impresii. Trebuie sa cunoasteti si omul. Nu va uitati mereu si considerati ca fiecare om e fals si vorbeste la misto. Eu daca am propus aceste masuri a fost pentru ca vreau o comunitate mai buna. Nu primesc bani pentru asta. Nu primesc niciun fel de recompensa. Nu toti oamenii urmaresc anumite scopuri ascunse. Unora chiar le pasa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Bravo @bacemi! M-ai uns la suflet!

NOname
| NOname a răspuns:

Eu incerc sa nu ma "ascund".winking big grin @bacemi, felicitari pentru initiativa! peace signwinking

mariana
| mariana a răspuns:

Multumesc pentru aprecieri.
Ai mare dreptate, nu-i sprijinim suficient pe cei care merita si de aceea intelectualitatea noastra pleaca peste granita si se bucura de inteligenta lor strainii, lucru care pe mine ma doare, dar asta este in momentul de fata puterea pe care o are Romania. N-ai bani?, esti in criza?, reduci lefurile, nu dai bani la cercetare, nu sprijini invatamantul, cultura, artele in general, economia si ca urmare tot ce s-ar putea face in tara, nu se face, importam tot mai mult si ne trezim ca ce-am produs noi n-are trecere, cu toate ca de multe ori este mai bun. Ma refer la legumele noastre, fructele, carnea de porc, pasare dar Europa de aceea ne-a primit, ca sa aiba piata de desfacere si nu-i pasa daca noi ne sufocom.
Dar aceasta este o alta problema si nu are nici o legatura cu subiectul intrebarii tale ci, numai cu ultima ta postare la aceasta intrebare.
Nu mi-ai raspuns, ma primesti in clubul tau?
Un gand bun si o noapte linistita.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, ar fi o idee bună dacă chiar ar face asta. Sau cel puţin să renunţe la limbajul de pe mess. Cuvintele dintr-o propoziţie să fie scrise complet, măcar să înţelegem cât de cât!

| Petronela a răspuns:

Sunt de acord cu tine in privinta problemelor gramaticale de pe acest site.Consider ca orice om ar trebui sa scrie normal si corect in limba romana fara a se lasa "influentat"de limbajul de pe messenger.Ar trebui sa se accepte doar atunci cand se poate observa ca din graba sau neatentie am scris o litera in plus sau in minus sau am gresit un cuvant maxim doua.Eu scriu corect gramatical pe acest site si nu m-am lasat "influentata"de libajul de pe messenger desi recunosc ca pe messenger nu scriu decat cu prescurtari:d. Cel mai bine ar fi ca intrebarile si raspunsurile care nu sunt scrise corecte si sunt neintelese sa nu fie acceptate.

| CosteaVlad a răspuns:

Numai eu ştiu câte mesaje pe privat nu trimit cu texte de genul "nu mai pune întrebări stupide, nu mai scrie "daca" în loc de "dacă", "si" în loc de "şi", ş. a. m. d, evident urmate de greţosul avertisment "ori scrii ca lumea ori îţi raportez tot ce nu-i în regulă, şi te-asigur c-o să dispară de pe site." Ţin totuşi să specific faptul că n-am făcut absolut niciodată raportări abuzive, iar la tot ceea ce am raportat am argumentat concret motivul pentru care am raportat respectiva postare. Alte variante nu am. La fel ca tine şi ca mulţi alţii şi eu vreau ca TPU să fie un site cât mai ok, şi cât mai ordonat posibil. Una este când vezi postări care respectă limba română şi regulile gramaticale, şi alta este când vezi postări gen: "zycetzymi si mie nu stiu ce pentru ca nu shtyu ca's km dus cu vaka la pasqt" (de ex). Parcă strică tot aspectul site-ului. Aşadar eu cu mâna mea postări de acest gen voi continua să le raportez, iar dacă vreun admin consideră că o raportare făcută la o astfel de postare este abuzivă, eu mă las de meserie. Dar sunt 99% sigur că n-o să se întâmple lucrul ăsta.
Într-o zi am mers sus la căutare şi am dat să caute după un cuvânt obscen (ăla din 4 litere). Mi-a scăzut calciu când am vazut câte postări care conţineau acel cuvânt stăteau nestingherite pe site, şi deşi erau postate de anul trecut unele, nimeni nu le-a raportat. Le-am luat eu la rând pe toate şi le-am ras, dar mai întâi cred că ar fi trebuit să vă trimit şi vouă nişte link-uri cu ele ca să vă uimiţi/cruciţi/feriţi, la alegere.hee hee
O seară frumoasă! happy

| CosteaVlad a răspuns:

Rândurile 2, 3, 10, 11 din răspunsul anterior conțineau cuvinte folosite în limbajul messengerian, și au fost automat corectate, aşadar s-ar putea să nu se înţeleagă foarte clar ideea la nişte chestii de pe-acolo.

| hiphopbeatz a răspuns:

Sure thing.=)

succes!

| costyn162 a răspuns:

Este foarte interesant ce ai spus si sunt total de acord. Insa ce ma deranjeaza personal este faptul ca multe persoane considera ca a face anumite greseli gramaticale este "la moda", cel putin asta am observat pe messinger. Sa te incadrezi, desigur in anumite proportii, in conceptul privind gramatica limbii romane nu este o rusine. Asta ar trebui sa inteleaga multi.

| Derye a răspuns:

Am doar 15 ani. Dap, doar 15. Eu am incalcat multe reguli la viata mea, dar pe cele ale gramaticii niciodata. De cand mi-am bagat net, am preferat sa scriu "ca" in loc de "ca". Normal ti'as fi facut un roman despre cei care fac asa... da' acum chiar nu am chef.
La 15 ani ai mei am cunoscut sute de persoane online, destul cat sa invat ca nu felul de a scrie ne defineste inteligenta ci invers.
Persoanele care folosesc "ca" pe post de "cu, ca, c, ok" eu prefer sa le evit.

| Derye a răspuns:

Okay, deci intrebarea asta a ajuns o dezbatere politica.
Acuma sa-ti raspund serios: daca stam sa analizam cu adevarat sensul intrebarii tale ai vedea ca este o ironie sau un sarcasm, sau orice altceva numai o intrebare serioasa, NU. Cum poti sa intrebi: geniilor, vreau sa va cunosc? Toti vor venii, sa'si dea cu parerea, pretinzand ca sunt mari intelectuali pe cand ei abia au facut pragul de la invatator la profesor.

Am specificat si mai sus: inteligenta noastra ne defineste modul de a fi, de a gandi, de a (re)actiona, de a gandi s. a. m. d.
Atata timp cat omul are o oarecare logica in scriere, eu zic ca merita sa facem un efort (cum ziceai tu sa facem un efort sa'i cunoastem) si sa trecem peste gramatica si sa gandim asupra mesajului in sine. Informatia adusa, nu isi pierde din valoare daca e scrisa cu ca in loc de ca s. a.
Totusi, ce vrei sa schimbi tu esti imposibil. Adica nu e imposibil, ci e peste puterile omului. Cum poti tu, ca un oarecare pe internet, sa schimbi gandirea a zeci de mii de oameni de pe un site? D'apai din intreaga Romanie. Nu zic de intreaga lume ca si amercanii folosesc de ex. w8 in loc de wait si multe altele.
Poti sa te alaturi unei campanii (precum aia Noi scriem Romaneste cu r0m@n3sht3 link http://vorbimromaneste.wordpress.com ) sau ai putea tu insati sa pornesti o astfel de campanie.
Oricum, pe acest site, nu lipsa de gramatica e cea mai mare problema ci problema e cu funditele. Dar nu facem polemici aici pe tema asta, caci nu e locul potrivit nici momentul.

Sper ca ai inteles ceva din postul meu. Eu incerc sa-ti transmit un mesaj.

| Derye a răspuns:

@PeTrO: fara suparare, da' decat sa pupi in fund orice persoana care are chenar rosu in jurul avatarului mai bine gasesti ceva constructiv de facut cu timpul tau.
Si mesajul asta nu e doar pentru tine. Ci si pentru oricine altcineva, care se crede mare geniu ca scrie corect.

| Alphawolf a răspuns:

@Derie!
Tu de fapt ce ai inteles, ca @bacemi vrea sa se impuna? Nu crezi ca are dreptate?
Daca o persoana are nevoie de ajutor trebuie sa aiba bunul simt de a scrie corect intrebarea si sa fie exprimata cat mai corect pentru a fi inteleasa de toata lumea. Noi raspundem in functie de ce ne trasmite prin cuvinte persoana care pune intrebarea. Daca ideea este transmisa intr-o formulare corecta, are toate sansele de a primi un raspuns folositor, dar daca ceea ce vrea sa ne transmita o anumita intrebare, nu se intelege pe deplin si de toate persoanele care o citesc, ii scad sansele de a primi raspunsul necesar. Am intalnit intrebari la care vorbeam singur "Oare ce vrea sa ne transmita?", am vazut cuvinte din care lipseau doua litere. Nimeni nu are pretentii la o gramatica perfecta, toti putem gresi, dar putina atentie este necesara, iar in unele cazuri chiar si interes. Intrebarile si raspunsurile care sunt agramate suparator, ar trebui sterse, iar persoana la care i-a fost stearsa intrebarea sau raspunsul, sa fie anuntata printr-un mesaj(motivul stergerii) de persoana care a raportat acea intrebare sau raspuns, doar asa putem reduce intrebarile si raspunsurile foarte suparatoare din punct de vedere gramatical. In majoritatea cazurilor aceste greseli sunt din graba si nepasare.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu sincer incerc sa scriu cat de cat corect fara sa fac greseli gramaticale pentru ca asa mi se pare frumos si corect. Daca scrii ordonat fara greseli de ortografie prescurtari si chestii de genu atunci automat se schimba si aspectu fiindu-ti drag sa citesti si sa ajuti pe cineva. Daca am mai facut niste greseli imi pare rau nu mi-am dat seama pentru ca dupa cum am zis mereu incerc sa scriu corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Ancestralsoul a răspuns:

Intradevar cand vezi o persoana ca scrie "ca din coasa"nu prea iti mai vine sa raspunzi, apoi sunt multe intrebari aiurea la care o simpla cautare pe un motor gen gogle te ajuta.Cred ca exista o nepasare generalizata. Daca cineva incearca sa explice ca nu e corect si tine de educatie sa scrii cat mai corect in limba ta in cele mai multe cazuri te vei lovi de replici acide fapt ce te indeamna sa eviti sa raspunzi unor astfel de persoane. Din punctul meu de vedere inainte problemei gramaticale sunt cuvintele si sensul lor.Sunt multi tineri ca nu stiu cuvinte uzuale, ceea ce este trist. Dar cum se spune, speranta moare ultima si poate ne va lovi si un val de constiinta culturala, nu numai de criza economico-financiara.

| Ganduri albe a răspuns:

Eu cred ca toata lumea ar putea face asta. Este pentru noi nu pentru altii. Daca ne vom invata sa scriem corect ne va fi mai usor in viata de zi cu zi. De exemplu daca doresti sa trimiti in email o cerere de angajare vei lasa o impresie proasta in urma daca scrii gresit. Parerea mea este ca merita incercat.

| pauladrian a răspuns:

Pui prea mult accent pe ce se intampla pe acest site. Nu toate intrebarile necesita raspunsuri profesioniste, toata lumea e libera sa scrie cum vrea, nu-ti place ignora asemenea cazuri. In unele cazuri daca nu scriu corect asta nu inseamna ca sunt analfabeti si altele. Te crezi prea superior p-aici, eu zic ca lumea e libera sa faca ce vrea hai sa zicem in limita bunului simt. Tu ajuta daca vrei, pe cine vrei si lasa-i pe ceilalti in pace.

| bOse a răspuns:

Daca citesti primele 4-5 mesaje o sa te culci cand vei vedea gramatica folosita, dar asta e, romania = 90% tarani, rromi si retardati.

| Vogelspinne a răspuns:

Eu sunt nou pe aceasta comunitate, raspunsurile mele sunt gramaticale.
Cand nu sunt sigur de un cuvant il caut in dictionar.
big grin

| any007 a răspuns:

Intr-adevar, prima impresie ne-o facem este dupa felul in care stii sa te exprimi si sa scrii, mai ales ca acesta este singurul indiciu despre cealalta persoana din spatele calculatorului care iti cere ajutorul.

| mermadia a răspuns:

Oricat as vrea sa scriu "gresit", pur si simplu nu pot. m-am obisnuit cu scrierea romanesca corecta, cu semnele de punctuatie, cu "liniutele", tot tacamul. e important sa stii sa scrii corect, pentru ca la un job,"outsiderii"vor fi dati la o parte pentru a face loc oamenilor cu valoare care stiu cate ceva.si ma bucur si eu ca mai exista persoane care SCRIU CORECT!happy

| Username6 a răspuns:

Eu desi am doar 17 ani, incerc sa scriu cat mai corect posibil si sa nu folosesc limbajul de messenger(pe mess recunosc ca nu scriu intodeauna corect)dar cand dau un raspuns la o intrebare prefer sa scriu corect pentru ca asa mi se pare normal.probabil o sa ti se para ciudat ca un adolescent din zilele noastre sa mai scrie si corect dar uite ca se mai gaseste cate unu

| nadyuca a răspuns:

Eu cred si sper sa nu fi gresit gramatical in momentul cand am raspuns intrebarilor.Cu respect, Nadyuca!

| CrazyDesign a răspuns:

DAAAAA mare de tot. Cred ca deja fac asta happy