| Ralux a întrebat:

Am un exercitiu : identifica in textul dat si tramscrie in coloane cuvintele care contin sunetele ce, ci, ge, gi si care corespund unei consoane.( clasa a VI-a happy ) problema e ca nu inteleg, cum adica corespund unei consoane? ce reguli care tin de fonetica exista si cum imi dau seama cate sunete are un cuvant? Multumesc anticipat! :*:*:*:*

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Grupurile ce, ci sunt formate din doua litere. Uneori ele reprezinta o singura consoana:mananci (ma-nanci). Observi ca -nanci este o singura silaba. Vocala pe care o contine este a, iar ci reprezinta o singura consoana desi se scrie cu doua litere.Cuvantul mananci are 7 litere si doar 6 sunete.

4 răspunsuri:
| Irina117 a răspuns:

Cand au dupa ele o consoana sau formeaza singure silaba -doua sunete.
Cand au dupa ele o vocala sau nu formeaza singure silaba-un sunet.

| Ralux explică:

Multumesc frumos Irina! kiss si scuze, am vrut sa notez folositor si am notat folositorul comentariul tau dar am notat si stupid din greseala, iarta-ma! sper sa dai in continuare sfaturi folositoare, numai bine si succes la scoala si invatatura! kiss Multumesc si tie Eminehee hee...

| Ralux explică:

Ionik13, am spus a VI-a nu a IV-a happy si da, am nevoie de ajutor, nu mi-e rusine in orice caz multumesc pentru ca ai contribuit la problema mea... eu aveam nelamuriri in legatura cu lectia "fonetica" si nu intelegeam ca inseamna sa corespunda unei consoane, dar oricum multumesc mult de tot la toti! kiss Numai bine!:X

| ionik13 a răspuns:

Nu sti cum sa afli cate sunete are un cuvant la clasa a iv-a? si eu sunt a 4-tra, trebuia sa ne dai exemple de cuvinte asa poate intelegeam. Exemple de cuvinte pentru exercitiul de sus. Probabil se refera ca au la inceput o consoana nu imi dau seama fara exemple
.