| noink a întrebat:

Am un portofoliu facut de-a lungul anilor de liceu cu toate variantele posibile de eseuri la romana pentru bac. Sunt multe, evident. Sunt la un profil real si vreau sa stiu cei de la uman ce au in plus la romana? Au eseuri si autori in plus? Nu mi se pare corect, la ei bacalaureatul e mult mai usor si iau note mai mari fara sa depuna atat efort ca noi care trebuie sa facem romana la fel de mult ca ei, si info si mate care sunt relativ mult mai grele decat sa tocesti niste pagini la geografie si istorie.

Răspuns Câştigător
| Vasilescu_Rareş_1991 a răspuns:

Da, eu sunt pe profil științe sociale și noi avem mai mult de învățat la română decât voi. Autori în plus avem, și avem mai multe opere de ale lor de studiat și învățat pentru bac. De exemplu: voi aveți de la Ioan Slavici Moara cu noroc, nu? Ei bine noi avem și Mara. Voi nu aveți în programa de bacalaureat Ciocoii vechi și noi de Nicolae Filimon, noi avem. Voi aveți aproximativ 6 opere de-ale lui Mihai Eminescu, noi avem 11. Și crede-mă că opinia ta cum că la profilul uman se iau note mai mari și se învață puțin nu este deloc adevărată. Spre deosebire de fizica și chimie și matematica, care se învață logic, fiind științe exacte, noi trebuie să învățăm la istorie, unde nu se prea poate lua logic ceva; trebuie învățat așa cum este. Și la geografie nu e de tocit, dacă nu știi harta și să te folosești de ea...e ca și 0. La profilul meu se dă teza la logică, filozofie, psihologie, sociologie, științe politice și economie, asta înseamnă că noi trebuie să învățăm materii diferite de teză în fiecare an. Cei de la Real pot da aceleași teze 4 ani de zile. Nu zic corect? Așa că data viitoare când judeci un rezultat sau altceva în funcție de profilul liceului, gandeste-te că unii de la uman puteau să fie și la Real fără nicio problema, dar nu e pentru ei, și că unora le place să învețe la istorie și geografie decât la fizică...