| AdelinaC a întrebat:

Aminoacizii(de ex. glicina)au punctul de topire mai ridicat decat acizii carboxilici(ex. acidul acetic)?
Am intalnit o intrebare la o varianta de bac si nu stiu cum sa raspund.Initial m-am gandit ca aminoacizii au puncte de topire si de fierbere mai ridicate dar nu gasesc logica, iar in carte nu scrie.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ana, eu as raspunde afirmativ: aminoacizii au punctul de topire mai ridicat decat acizii carboxilici corespunzator. Si asta probabil datorita structurii amfionice a aminoacizilor.
Asta e parerea mea. Ti-am trimis un mesaj in acest sens. Oricum, verifica si tu. Bafta!