| black1white a întrebat:

An nevoie urgent de 5 carti bune de povestit la istorie. dati-mi 5 romane de inspiratie istorica, nivel de liceu, care pot fi povestite. sunt la stiinte sociale si am nevoie de alegeri inspirate. ma gandeam la Cele doua Diane, dar totusi mai am nevoie de 4. ne e neaparat sa imi dati si rezumatul, doar titlul si de aici ma descurc eu.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cele mai bune sunt următoarele:
Ciclul „Cavalerii", de Ioan DAN, cuprinzînd următoarele titluri: „Curierul secret", „Cavalerii" și „Taina cavalerilor" toate ca o trilogie, plus „Cavalerii ordinului Basarab".
Categoric cele mai bune romane istorice din literatura română.
Dar mai sînt și :
„La miezul nopții va cădea o stea", de Theodor Constantin.
„Pădurea spînzuraților" de Liviu Rebreanu.
„Ultima noapte de dragoste, întîia noapte de război", de Camil Petrescu.
„Șoimii " de MIhail Sadoveanu
„ Zodia Cancerului sau Vremea Ducăi Vodă" de Mihail Sadoveanu.
„Alexandra și infernul" de Laurențiu Fulga.
„ Frații Buzești "de Dumitru Almaș
„Los" și „O.K" de Artur Maria Arsene.
„Incognito" de Eugen Barbu.
„Căderea Constantinopolului " de Vintilă Corbul

| corolav a răspuns:

„Brazdă și paloș" de Radu Theodoru
„Alexandru Lăpușneanul" de Costache Negruzzi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fratii Jderi, Iliada si Odiseea, Un om in furtuna, Neamul Soimarestilor, Un dac la Roma, Uragan asupra Europei.

| Cameliapantiru a răspuns:

''Qvo vadis''-Henryk Sienkiewicz
"Cavalerii teutoni''-Henryk Sienkieiwcz
"Fratii jderi''-Mihail Sadoveanu
''Catherine de Medicis''-Balzac
''Regina Margot''-Alexandre Dumas