| Bogatu_Gabryela_1994 a întrebat:

Analiza completa la complement, dau funda?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Identifici complementul, spui felul acestuia, arăți prin ce se exprimă (substantiv...), dacă se exprimă prin substantiv, pronume, adverb.
Dacă e exprimat prin substantiv se analizează altfel decât atunci când e exprimat prin pronume, numeral, adverb.
Ca să știi analiza, trebuie să cunoști categorile gramaticale a fiecărei părți de vorbire. Să știi că la substantiv se cere felul acestuia (comun/propriu, gen, nr, caz, articolul sau prepoziția (dacă e cazul). La pronume (felul acestuia, spui dacă e personal, reflexiv etc, forma accentuată/neaccentuată, gen (pentru pers a III-a), nr, caz etc

Ex:
• Complement exprimat prin substantiv
Am plecat la munte
la munte= CCL, exprimat prin subst comun simplu, gen masc, nr sg, caz Ac, nearticulat, însoțit de prepoziția simplă "pe"

• Complement exprimat prin pronume.
Am vorbit despre el.
despre el= Compl indirect exprimat prin pronume personal, formă accentuată, pers III, masc, caz Ac, însoțit de prepoziția compusă "despre"

• Complement exprimat prin adverb
Am locuit aici.
aici= CCL, exprimat prin adverb de loc

• Complement exprimat prin numeral
despre cei doi= Comp indirect exprimat prin numeral cardinal cu valoare substantivală, gen masc, nr pl, caz Ac, însoțit de prepoziția compusă "despre"