| Cici4Mici a întrebat:

Anul 1990 a fost an bisect?

Răspuns Câştigător
| justme97 a răspuns:

Nu, nu a fost
anii 1988, 1992, 1996,2000...etc au fost
fiindca anii bisecti se intalnesc doar o data la 4 ani cand luna februarie are 29 de zile

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost an bisect, 1990 nu este divizibil cu 4. Numai bine!

| corolav a răspuns:

Anul bisect se consideră acel an care are o zi în plus faţă de ceilalţi trei dintr-un grup de patru. Mai exact are 29 de zile în luna februarie.
Pentru a şti care este un an bisect, se împarte numărul anului la patru. Dacă rezultatul este întreg, fără fracţiuni se cheamă că e
un an bisect. În mod normal nu se împarte tot numărul la 4 ci numai cifra de peste sute. Orice număr terminat în doi de zero este divizibil prin patru.
În cazul lui 1990 se va împărţi 90 la 4.
Mă întreb ce vîrstă are Alinuţa. De la 8-9 ani în sus asemenea lucru e ceva ca şi cum ai mînca sau respira.

| corolav a răspuns:

Atenţie! răspunsul lui Paul 21 este ERONAT. Toate numerele care se împart la 100 sînt divizibile şi cu 4. Deci şi anii 1800, 1900, 2100 sînt ani bisecţi.

| EuSiCuMine a răspuns:

1990 (MCMXC) a fost un an nebisect al calendarului gregorian. A fost desemnat:
Anul Internaţional al Alfabetizării.

| paul21 a răspuns:

Un an bisect este acel an care are 366 de zile. Anii care sunt divizibili cu 4, sunt ani bisecti. Exceptie fac anii care sunt divizibili cu 100 fara a fi divizibil cu 400. De exemplu: anul 2008, 2004, 1996 sunt ani bisecti...
Anii 2100, 1900, 1800 nu sunt ani bisecti, dar anii 2000, 2400 sunt ani bisecti...
Anul 1990 nu este an bisect, deoarece nu este divizibil cu 4, nu se imparte fix la 4, de aceea are doar 365 de zile.
De fapt anul are 365, 25 zile, dar ca sa nu se incurce nimeni, din 4 in 4 ani, anul are 366 de zile...
Sper ca ti-am fost de folos.

| Blue_2910 a răspuns:

Poate te ajuta informatiile de aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/An_bisect

| Frankenstein a răspuns:

Hello. Nu, nu a fost. Daca vrei sa verifici daca un an e bisect, te uiti daca ultimele doua cifre ale numarului se impart exact la 4. Zbyehappy

| KikiRiki98 a răspuns:

Nu
Pt. ca anii bisecti tr sa se imparta la 4
De ex: 2008, se imparte la 4. winking
Funda?>big grin

| Ropidox a răspuns:

Nu nu a fost! Funda!

| secretsisecret a răspuns:

Nu, nu este!

| deeapa a răspuns:

Nu deoarece anii bisecti sunt cei care se impart exact la 4 ex 2008, 2004 si asa... 1990/4=497,5 deci nu a fost an bisect
Funda?

| Atotstiutorul_6882 a răspuns:

NU.a fost in 1988 si 1992 etc.