| Jones_Joanna_1989 a întrebat:

Anul acesta dau capacitatea de a 8 a. Eu nu sunt deloc buna la mate cu medii de 8-9 la mate nu se intra le ce liceu vreau. Nu prea imi faceam temele in a 7 si in a 6 a le copiam in clasa sau le faceam in 5 min,recunosc, nu sunt cel mai silitor copil, dar eu vreau sa ma schimb, asa ca am 3 problema.
1) eu nu pot sa nu ma lalai! tot timpul cand imi propun sa fac o tema sau cv vad ca e cv de scris la care trebuie sa gandesc cv mai mult si las exercitiul.sau imi propun sa-mi fac temele din weekend nu o fac!
2) nu pot lasa telefonul din mana chiar daca ama avut medii mari in 5-7, eu nu prea fac teme, stau non stop pe telefon sau sa pierd timpul! cum pot scapa de viciul asta?
3)eu nu sunt buna la mate, cum po schimba asta?

Nu stiu efectiv cum sa ma mobilizez ca toti ceilalti sa las orice altceva si sa ma concentrez oe scoala

Răspuns Câştigător
| Heads a răspuns:

Nu este usor dar cel mai bine este sa iti rogi parintii sa iti puna parola la PC si sa iti ia telefonul cand ajungi acasa. Apoi sa ii rogi sa-ti dea drumul la PC si sa iti inapoieze telefonul abia dupa ce te verifica la teme.

La matematica iti trebuie multa practica. Teoria este cam aiurea nu o sa intelegi teoria foarte bine niciodata (cel putin eu in liceu asa am fost). Ca sa fi ceva mai buna la matematica incearca niste meditatii pe timpul anului scolar e cea ma buna solutie sau incearca sa faci multe exercitii din carte si chiar daca nu iti ies acasa mergi cu ele la scoala a2a zi si roga-ti profesorul sa iti explice exercitiile.

Telefonu /Pc-ul sunt usor de evitat trebuie sa ai vointa. Pun pariu ca nu iti ia mai mult de 4 ore MAXIM pe zi sa faci teme si sa citesti lectiile de 2-3 ori.

Fi optimista la capacitate.

Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa reiei totul de la inceput ca sa intelegi degeaba faci o lectie daca pe anterioara nu i facut-o. Trebuie sa incerci sa lasi telefonul si pc e greu. Bafta! Nu prea un raspuns bun, dar ma rog.