| ralucaralu a întrebat:

As vrea sa merg la facultatea de medicina.As vrea sa aflu mai multe.Pentru medicina generala, pediatrie, de familie, mergi de la inceput la aceeasi "ramura" cu ceilalti? Ce materii se fac la inceput? Cum e? Stiu ca se invata mult, dar vreau sa aflu lucruri noi.Se face practica(vizite la spitale) din primul an? Am auzit ca se lucreaza pe cadavre.Intreb din nou: asta din primul an? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți place medicina și vrei să fii de ajutor oamenilor bolnavi?
Daca da, atunci ai mult de învățat și niciodată să nu te uiți după bani!
În primii trei ani se face medicina generală, apoi alegi specialitatea pe care vrei să lucrezi (cu trecerea timpului te poți specializa și pe două ramuri!).
Practică vei face și la morgă dar și pe secții!
Vei învăța multe, și plăcute și neplăcute. Vei avea și împliniri dar și insatisfacții!
Ca orice meserie, are și bune și rele dar gândește-te că lucrezi efectiv cu VIAȚA omului, nu cu hârtii.
Mult succes!
Pa, pa.