| alessia_5939 a întrebat:

As vrea sa stiu cam cate specii de gheparzi si de tigrii bengalezi sunt pe Terra?

3 răspunsuri:
| Albei a răspuns:

De gheparzi bengalezi eu unul nu am auzit, cat despre tigri in total sunt 3.200 de toti (pe terra) asa ca bengalezi mai mult de 500 sau cel mult 1000 nu cred ca sunt

| VladTheKoala a răspuns:

Salut!
In primul rand, nu exista "specii de gheparzi" sau "specii de tigrii bengalezi", ghepardul reprezinta o singura specie, iar tigrul bengalez nici specie nu se poate numi: este o subspecie de tigru.
- Ghepardul (Acinonyx jubatus);
- Tigrul bengalez (Panthera tigris tigris).
Ca sa se stie, tigrul (Panthera tigris) este o singura specie care tine de 6 subspecii. Nu stiu cum a ajuns Albei la 3200 de specii... Intr-adevar, in salbaticie traiesc de la 3.062 pana la 3.948. Acest lucru nu as fi dorit sa-l amintesc. Dar, avand in vedere ca la inceputul secolului trecut erau aprox. 100.000 de exemplare in salbaticie, situatia lor este foarte delicata, avand in vedere ca au mai ramas 3-4% din cati erau! Pai in inca un secol ce o sa se aleaga de ei?
Revenind, deci, o specie de ghepard si una de tigru bengalez, sau tigru de Bengal. O seara placuta!

| RazvanGrigoras a răspuns:

Nu exista decat o specie de ghepard
iar speciile de tigru le gasesti aici:
Tigru Siberian
Tigru caspic
Tigru de Sumatra
Tigru bengalez
Tigru alb
Tigru Tasmanian (specie disparuta)

Nu sunt sigur daca acestea sunt toate speciile insa atatea stiu eu.
Daca am dreptate da-mi funda te rog.
Multumesc.