| AHappyDay a întrebat:

As vrea sa stiu cum fac diferenta intre pronumele personal si pronumele reflexiv. Stiu ca trebuie sa vedem daca are aceeasi persoana si numar cu verbul sau daca are acelasi gen si numar si caz cu subiectul. Dar intr-o propozitie de genul: M-am gandit sa plec la mare anul viitor." Subiectul este chiar pronumele si atunci trebuie sa vedem forma verbului, dar este la participiu si are aceeasi forma la toate persoanele. In situatia asta cum facem diferenta? Va rog explicati-mi! Dau funda si vot. Nu e tema.

1 răspuns:
| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! În exemplul tău subiectul este inclus deci se află în desinenţa verbului.În primul rând ca un pronume personal să fie Subiect trebuie să aibă una din formele astea: eu,noi,tu,voi,el, ea, ei/ele.Pronumele reflexiv se referă la:acţiunea este săvârşita de subiect adică de mine.Eu ma gândesc pe sine intr-un fel.