| djluci a întrebat:

As vrea sa stiu daca raman corigent la matematica in clasa a 8-a cum mai pot da examenul de admitere la liceu?
Din cate am mai auzit/citit am inteles ca prin august dau corigenta si luna septembrie la inceput ma inscriu la liceu in a 3-a etapa de admitere.
Dar daca am situatia neincheiata cum pot promova examenul?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Se mai da un examen in toamna pentru corigenti, dar raman doar cateva locuri la cele mai proaste licee. Asta e,mai mult nu se poate. Deocamdata ai o groaza de timp sa scoti mediile,mai treci pe la ore,mai invata si tu, si mergi la examen ca toata lumea. Sa stii ca daca se da examen in toamna, nu inseamna ca neaparat treci, trebuie sa inveti ori acum, ori la vara cand toata lumea se distreaza.

| mona a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa ai situatia incheiata pentru a putea promova examenul

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate mai ai sanse sa-ti repari nota inainte de a se incheia anul scolar.
Daca nu se poate, iti rezolvi corigenta, apoi dai examenele, dar in alta seseiune. Apoi te inscriii la liceu.Dar ma indoiesc ca vei gasi un liceu bun.

| Korman a răspuns:

Ai auzit/citit bine si daca ai situatia neincheiata nu poti promova.

| PionInJoculVietii a răspuns:

Daca iti iei corigenta, te repartizeaza la liceul in care mai sunt locuri, in general cele mai proaste. Daca nu-ti iei corigenta, vei repeta clasa a 8 a