| TPUaLuatoRazna a întrebat:

Ati citit cartea,, vraciul profesorul wilczur"de tadeusz dolega- mostowicz? ce-mi puteti spune despre ea? mi-ati putea-o recomanda?

Răspuns Câştigător
| Oxandero a răspuns:

"In vremurile de astazi, cand mintea exista numai pentru a face rau, ce este prostia dacă nu cel mai de pret bun? Si ce este binele daca nu intelepciune? Viata devine un paradox. Atunci, poate intelept e si faptul ca tu, carissime, traiesti pentru a aduce fericire altora"
Salut!
Eu am citit cartea si am vazut si filmul. Filmul e mai vechi, din 1982 si are titlul original znachor. Acum despre carte. Este un roman amplu, captivant, cu personaje si actiune bine gandite. Cartea, structurata in 2 volume are ca personaj central pe chirurgul Wilczur, care este parasit de sotie pentru un alt barbat. Despartirea de sotie, indepartarea de propriul copil si dezamagirea traita pe plan sentimental il indeamna spre patima bauturii. Din cauza unor intamplari nefaste sufera de amnezie si rataceste cativa ani, pierzandu-si toata averea si prestigiul obtinut la Varsovia.
E o carte care merita citita! A aparut si la biblioteca Adevarul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt sunt doua romane, legate prin personajul principal, medicul chirurg Wilczur. Am citit romanele la prima aparitie la noi, inainte de 1990. Ti le recomand cu caldura, sunt romane bine scrise si captivante, mai ales primul.
Lectura placuta!

| delialove123 a răspuns:

Da cunoasc o persoana care a citit-o si e buna dar ti-as recomanda ucenicul vraciului nu stiu cat de buna este cartea pe care tu vrei sa o citesti dar mie imi place la nebunie valumul acesta