| cafelatte a întrebat:

Aveti vreo idee pentru un proiect la engleza interesant? Va rog, nu am nici o idee...Multumesc,dau funda...

2 răspunsuri:
| Lia09 a răspuns:

Nu vi s-a dat nici o tema?
Noi de exemplu am avut un proiect, la care a participat toata clasa. Am fost vreo 6 grupe si fiecare avea cate o tara. Trebuia sa facem mancarea specifica fiecarei tari (un aperitiv, fel principal, desert, bauturi fara alcool bineinteles) si sa prezentam colegilor cum a decurs pregatirea lor (un filmulet, prezentare PPT, poze, planse) si bineinteles sa oferim si retetele. A fost foarte distractiv si am mancat pe cinste! Plus ca am descoperit lucruri noi.

| Smiiiley a răspuns:

Buna! Pai depinde cat de avansat esti.
Uite aici niste exemple:
1.Creeaza un poster pentru un club.Decide asupra:
-marimii, formei, designului
-numelui
-locatiei
-genul de muzica(poti sa ai diferite genuri de muzica, in functie de zilele saptamana.)
-restrictie de varsta(16-18 ani)
-costul intrarii
2.Descrie cum ar arata scoala perfecta pentru tine. Puncte de reper:
-marimea claselor
-orarul scolar
-cantitatea de tema
-alegerea materiilor(aici poti sa pui materii obligatorii si optionale)
-teste si examene
-securitatea scolii(gardieni, camere video)
-cum sa arate clasele(decoratii)
Pe langa astea, mai poti sa precizezi cum arata o zi obisnuita la scoala, si ce activitati extrascoalare sunt:grup de religie, pictura, teatru..etc.
Eu am avut un proiect, chiar inainte de vacanta de craciun, Craciun in Romania.Trebuia sa zicem niste traditii, si mancaruri ce se prepara, prajituri, obiceiuri(taiatul porcului, mersul cu colinda in ajun). Sper ca te-am ajutat! Bafta cu proiectul!