| aihwh a întrebat:

Azi la proba de lb. romana de la evaluarea nationala, daca la ex. 2 de la subiectul 1 am scris asa e bine? Ne cerea sa explicam semnul exclamarii din constructia "Asta-i!".

In constructia "Asta-i!", semnul exclamarii are rolul de a arata tonul pe care se pronunta propozitia exclamativa.

E bine? Stiu ca trebuia sa zic ca semnul exclamarii marcheaza sfarsitul propozitiei exclamative.

In fine, credeti ca iau ceva puncte? sad

1 răspuns:
| ILikeSummer a răspuns:

Nu stiu nici eu ce sa zic. Si eu am dat azi. Dar acum depinde de profesor. bafta!