| nnnnnmn a întrebat:

Azi ne-a predat proful de logica prima data, si nu am inteles nimic... crying Ma poate ajuta cineva sa inteleg?

El ne-a predat definitia logicii, obiectul de studiu al logicii (propozitia, termenii, rationamentele) explicate exprimate pe scurt, prop. analizata si neanalizata (cate un exemplu), valori aletice, propozitii compuse (asta nu prea am inteles-o)

Conectori binari (nu toti, doar Operator monar - Negtie, Conjunctia, Neg. alternativa, Implicatia, Replicatia. Imi puteti explica va rog ce-i cu ele?

De asemenea, am vazut ca se pun niste numere sub propozitiile neanalizate compuse si sub conjunctii...

Ex. p & q

1 1 1

1 0 0

0 0 1

0 0 0

Stiu ca 1 reprezinta val. de adevar iar 0 val de falsitate, dar ce-i cu ele? Nu inteleg nimic... sad. Imi poate explica cineva? Eu sunt mai batuta in cap si inteleg mai greu.

PS: Vreau sa obtin o nota mare la logica (minim 9), iar daca nu inteleg asta n-am nici-o sansa.

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Azi nu e duminica?straight face

| BiuL a răspuns:

Stai linistita ca e doar o introducere. V-a spus pe scurt despre ce o sa invatati semestrul acesta. Cand ia fiecare teme pe rand, o sa va explice mai ca lumea si o intelegi. Deocamdata invata definitiile alea daca vi le cere si cam atat.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Obiectul ăsta nu prea se poate explica în așa fel încât să fie pe înțelesul oricui, tocmai de aceea denumirea lui e Logică și Argumentare: nu oricine înțelege materia asta, și dacă nu prinzi ideea după primele 2-3 lecții, nu o mai prinzi niciodată. Pur și simplu nu ai destul de dezvoltată acea regiune cerebrală care să te ajute și gata.

| MoonLightBlu a răspuns:

Logia e o materie pe care nu o intelege orisicine... oricat ar parea de ilogic.Toti ce poti face e sa inveti teoria papagaliceste.