| TotiImiSpunVaru a întrebat:

Baza la prisma triunghiulara regulata arata tot a triunghi oarecare nu?

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

O construiesti ca un triunghi oarecare deoarece in plan nu se vede "normal ". Simulare la mate, nu?laughing

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, atunci când desenezi toată prisma, baza se desenează triunghi oarecare.

Dacă desenezi SEPARAT doar baza, atunci o desenezi triunghi echilateral.

Toate cele bune.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Da, îl desenezi ca un triunghi oarecare, însă baza este un triunghi echilateral.
Sănătate!

| MitroAlex94 a răspuns:

Nu.Din cauza ca e prisma are baza triunghiulara regulata inseamna ca baza e triunghi echilateral adica toate 3 laturile sunt egale.