| Snicker a întrebat:

Buna
A citit cineva "Visul" de Emile Zola? Ce parere aveti despre cartea asta? merita sa o citesc?big grin

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Emile Zola nu este un cititor prea ușor de citit la vîrste fragede.
Încercarea de a-l citi pe Zola incumbă în mod aproape automat necesitatea de a cunoaște cadrul social - istoric al momentului, dacă e să ne referim în primul rînd la cîteva dintre dintre capodoperele sale, „Therese Raquin", „Le debacle"(„Prăpădul"), „Germinal", „L*assomoir"( Otrava), „La fericirea femeilor", „Bestia umană", „Pot Buille".
De aceea, nu este exclus ca respectivul cititor să nu fie prea încîntat de creația marelui scriitor francez, de stilul și felul lui de a scrie, de situația societății în care ne introduce Zola.
Repet, a-l citi pe Zola nu e prea ușor. Există riscul de a-l abandona după cîteva pagini.
Cît de spre acest „Visul", sincer să fiu, eu nu prea am auzit.
Poate sînt eu în necunoștință de cauză.

evenso
| evenso a răspuns:

Merita sa citesti toate cartile lui Zola, eu l-am citit mai demult si de atunci mi-a devenit preferatul meu scriitor.

| AsVreaEu a răspuns:

Nu am citit 'Visul' insa toate cartile merita cititehappy

| Lidia_Iuga_1998 a răspuns:

Buna, sa stii ca eu chiar astazi am terminat de citit "Visul"! Merita citit! Este intr-adevar greu... dar poti intelege intelesul cuvintelor! Iar finalul este unul remarcabil! Bafta!