| antoniaidk a întrebat:

Buna! Am aflat ca la facultatea mea, daca nu te mentii la buget (adica printre primii 15din clasa) va trebui sa platesti. Cum o sa ma oblige sa platesc? Ce o sa mi faca? O sa ma dea afara si asta e tot.nu? daca ma dau afara mai pot merge la buget la alta facultate?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta se intampla de la un an la altul, deci daca esti la buget in anul 1 si nu ai media pentru buget pe anul 2, in anul 2 vei fi "declasat" la taxa
Nu stiu cum este procedura dar ai un termin si probabil daca nu platesti la termenul limita va trebui sa repeti anul
Nu am fost in situatia asta si eu tot bugetar laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să te exmatriculeze dacă nu plătești.
Dacă te duci la alta facultate și ai făcut deja niste ani la buget nu ii vei mai putea face la buget iar.

| dullcat a răspuns:

Poti merge la alta facultate, insa vei avea dreptul la mai putini ani de buget.Aici e cam acelasi subiect si te lamuresti : https://www.tpu.ro/......recent-am/

| Frank51 a răspuns:

La mine erau 40 de locuri bugetate, și acum la master tot 40 de locuri bugetate am, și noi nici la licență n-am fost 40, la master nici 30 nu suntem.

Lăsând la o parte numărul mic de locuri bugetate(care mi se pare ciudat), nu te obligă nimeni să continui facultatea dacă nu îți permiți. Mai e o variantă de bursă de merit sau sociala din care să-ți plătești facultatea.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu am auzit la facultate de regula asta. Cine stie, poate la voi e diferit. La mine, am intrat pur si simplu la bugetul de stat pentru ca acolo unde am ales eu sa aplic, nu se baga nimeni ( inginerie ). In schimb, la educatie fizica si sport, era bataie mare pe locuri. Regula fiind in cazul facultatii unde activez, ca daca pici la bugetul de stat, acolo termini cei 3-4 ani de studii de licenta.

| Eireann a răspuns:

E asa la majoritatea facultatilor, eu din 6 ani de facultate am facut 4 la buget si 2 la taxa. Te exmatriculeaza "si asta e tot".

| ALM2000RO a răspuns:

Dacă ai fost glisată de la buget la taxă în următorul an, poți fi exmatriculată dacă nu plătești și va trebui să repeți anul. Cred că poți să mergi la buget la altă facultate, adică nu contează că te-a exmatriculat decât dacă faci și acolo la fel. Dar depinde acolo cât de greu intri față de facultatea actuală. Poate cu media ta intri doar la taxă la alta.

| Konstantinos99 a răspuns:

Lasa grijile pentru altii, o sa vezi singurica ca nu e mare scofala.Te rogi ll Dumnezeu sa nu pici iti dai silinta si nu ai de ce te ingrijora.

| painecuzahar a răspuns:

Te exmatriculeaza. Si ti se poate lua dreptul de a te reinscrie o perioada la alte facultati, dar nu stiu conditiile pentru asta. Ai dreptul la 4 ani bugetati.