| CristinaCtC a întrebat:

Am intrat la profilul filologie -nu este intensiv-. Vreau sa intreb :
1.la ce se da teza
2. la ce se da bac
3. ce materii voi avea =)
4.Si se schimba ceva daca este sau nu intensiv engleza? Chiar daca nu e intensiv engleza voi da teza la aceasta materie?

Răspuns Câştigător
| iDangerous a răspuns:

Păi, eu sunt la intensiv engleză, dar e acelaşi lucru cu excepţia că am mai multe ore de engleză.
Teză dai la lb. Română, lb. Engleză, lb. Latină şi la alegere între istorie şi geografie.
Bac-ul, scris, îl dai la lb. Română, Istorie şi la alegere dintre geografie, filosofie, psihologie, logică şi eventual la o altă limbă străină, depinde ce faci tu. Oral se dă la lb. Română şi lb. Engleză.
Ce materii? Ca în generală, doar că biologie şi chimie faci doar o oră şi mate şi fizică 2 ore. În rest o să ai câte 2 ore de engleză şi franceză sau ce ai tu ca a doua limbă, sunt care au germana. 4 ore de română, 2 logică, 1 sport, 1 religie, 1 desen, 1 muzica, 2 istorie, 2 geografie, 2 info, şi cam atât dacă nu mi-a scăpat ceva.
Singura diferenţă dintre cei care sunt la intensiv este că fac 3 ore de engleză pe săptămână, iar ceilalţi fac doar 2. Şi da, dai teză la engleză.
Tot ce am zis eu acum e valabil doar în clasa a IX-a. În a X-a s-ar putea să mai scapi de nişte ore de mate şi să rămâi doar cu una, desenul şi muzica o să se facă o săptămână cu o săptămână, şi în loc de logică o să faci psihologie şi educaţie antreprenorială şi încă un opţional care se alege la nivel de clasă. Din a XI-a o să scapi de tot de mate, fizică, bio şi chimie şi o să îţi intre foarte multe opţionale, şi în loc de psihologie faci sociologie. La fel şi în a XII-a doar că în loc de sociologie faci filosofie.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Toate cele bune.

| sLy007 a răspuns:

Si eu sunt la filo...
1.romana,engleza,latina,istorie sau geografie
2.romana,engleza,istorie si inca o materie la alegere
3.mate,romana,sport,religie,engleza,franceza,latina,istorie,geografie,tic,muzica,desen,chimie,fizica,psichologie,biologie... treaba e ca ai mai putine ore de mate, chimie, fizica, biologie (eu am doar 2 ore de mate pe sapt.)
4.la intensiv engleza ai mai multa engleza... vreo 4-5 ore pe sapt. Da, vei da si la engleza big grin

| Anda112 a răspuns:

Cam ce au zis si ceilalti. Eu fac 5 ore de engleza, iar pe langa franceza si spaniola...iar pe a 11 o sa ti se scoata materile precum matematica, chimie, biologie, fizica si o sa ai altele..literatura universala, filozofie, dar asta doare din a 11 incolo