| Dailla01 a întrebat:

Am o curiozitate. Doresc sa dau la facultatea de medicina din Brașov si doresc sa aleg specializarea Laborator Clinic. Precizez ca in mai 2020 termin 12 clase, profil matematica-informatica. Intrebarea mea este urmatoarea: pot aplica la facultate direct pe specializare laborator clinic sau trebuie sa fac medicina generala apoi sa ma indrum spre aceasta specializare, lucru care ar insemna 6 ani med generala+3 laborator clinic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai întâi faci facultatea. După ce o termini și îți dai licența, dai examenul de rezidențiat. Dacă iei peste 7 la rezidențiat îți alegi specializarea pe care o vrei.
Nu poți sări peste facultate și să faci direct rezidențiatul.