| infires a întrebat:

Am o intrebare. Ce rechizite se vor folosi in clasa a v-a? Dar ce tipuri de caiete (ex a4, a5) si cate se vor folosi la materiile: mate, romana, Religie, Engleza, Franceza, Istorie? Si la Dirigentie e nevoie de vreun caiet, carnetel?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @DJĂηηzzΐ! Rechitele necesare ar fi:
Limba română- două caiete studențesc dictando (unul pentru notițe și altul pentru. teme)
Engleza- un caiet mic dictando
Franceza:un caiet mic dictando
Matematica: două caiete matematică
Biologie: un caiet de biologie
Istorie: un caiet mic dictando
Geografie: 1 caiet de geografie
Religie: 1 caiet dictando mic
Educație tehnologică: 1 caiet mic matematică
Muzica:1 caiet de muzica
Desen: 1 bloc de desen profesorul spune dacă mare sau mic
Coperte pentru caiete și pentru cărți
un stilou și rezerve
creion mecanic și rezerve
2 creioane grafice
creioane colorate
un set carioca
ascutitoare
radiera
soluție pentru șters cerneala
pix rosu, albastru si negru
liniar
acuarele tempera
paleta pentru amestecat culorile
pensule
penar
ghiozdan
La dirigenție ar fi trebuit să existe un caiet.
Eu cred că părinții tăi ar trebui să întrebe la școală lista exactă înainte de a cumpăra rechizitele deoarece fiecare profesor vine cu pretențiile lui, unii vor caiete studențești, alții nu etc.
În concluzie trebuie cumpărat doar strictul necesar și restul după ce vă cunoașteți profesorii și aceștia vă spun ce pretenții au.
O seară cu zâmbet să ai!

4 răspunsuri:
| marymarina99 a răspuns:

Pai in clasa a V-a se vor folosi caiete studentesti si caiete mici adica caiete dictando ex:la mate se folosesc caiete studentesti eu am folosit 3 in primul semestru si 2 in al doilea semestru.la romana 1 caiet in 1 semestru si 1 caiet in al 2-lea semestru, la religie 1 caiet dictando, la engleza, franceza si istorie tot 1 caiet dictando (1 caiet pentru fiecare materie) si la dirigentie tot un caiet dictando

ps: eu asa am folosit dar acum depinde si de tine si de profesori.

| 123erty1 a răspuns:

Iti spune profesoara respectiva ca caiet vrea si cum vrea dar normal la romana caiet mare de romana pentru lectii si unul mic tot de romana pentru teme si la mate, caiet de mate tot unul mare si unul mic iar la restul de materii caiete de romana mici sper ca ti-am fost de ajutor da funda big grin

| Bulinutsa a răspuns:

O sa iti spuna diriginta si profesorii.in prima zi sa mergi cu un carnetel si atat.nu stim ce rechizite iti trebuie tie la fiecare materie pentru ca depinde de profesor ce iti cere.

| Ingeras_DulcicaIoa_1994 a răspuns:

CLASA A 5 A
-caiete studentesti romana (5 buc.)
-caiete studentesti matematica(5 buc.)
-caiete mici romana (10 buc.)
-caiete mici matematica (10 buc.)
-coperti pentru caiet mic (20 buc.)
-coperti pentru caiet studentesc (10 buc.)
-coperti pentru carti (9 buc.)
-caiet geografie
-caiet biologie
-caiet muzica
-caiet desen
-creioane (3 buc.)
-creioane colorate
-stilou
-radiera
-acuarele
-pixuri colorate ( galben,portocaliu,rosu,roz,mov, albastru, verde, negru)
-trusa geometrica
-ascutitoare
-ghiozdan (geanta)
-penar
-foarfeca -lipici:-lichid, solid
-capsator
-foarfeca in zigzacuri
-hartie creponata
-hartie glasata
-etichete scolare(50.buc.)
-coperti mari (16 buc.)
-coperti mici (15 buc.)
- 500 de foi albe
-corector
-agrafe de birou
-markere
-perforator
-creta colorata
-creta alba
-creioane cerate
-mapa cu elastic
-coperti pentru: muzica, geografie, biologie
-picuri scolare
-carnet
-decapsator
-pixuri cu sclipici
-rezerve albastre (100 buc.)
-blocuri mari de desen
-creion mecanic (1 buc.)
-un set de plicuri
-paleta