| omfgwert a întrebat:

am o intrebare.

Se spune ca " Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul
semestru, dacă media lor de înscriere la liceul este cel puţin egală cu media
ultimului intrat la specializarea la care solicită transferul. "

Daca media mea este la distanta de 0.16 sutimi de media ultimului intrat la specializarea pe care o doresc am sanse sa ma transfer semestrul urmator?

Va rog, am nevoie de un raspuns urgent. Funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa te transferi in cl. a IX-a. Vei avea sanse sa te transferi dupa cl. a IX-a, daca media de promovare a acestei clase este cel putin egala cu a ultimului promovat de la profilul la care vrei sa te transferi, conform ROFUIP, citez:
"ART. 223. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot  transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
  b) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele a X-a - a  XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul; excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie;"
Daca schimbi profilul va trebui sa sustii si sa reusesti la examenele de diferente.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă media ta este mai mică ( nu contează cu câte sutimi ), atunci NU te poţi transfera decât la terminarea clasei a 9-a!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!

| AC4S4 a răspuns:

Teoretic, nu sunt sanse sa te transferi, pentru ca regulile sunt reguli. Poate erau sanse la 0.2, 0.3, dar mai mult nu. Si nu cred ca ar incalca cineva regulile, si nici nu s-ar permite... deci nu.