| Anonima55512347 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Sunt, clasa a 9 a, la profesionala, pe profil de bucătar (turism și alimentație). La liceul acesta exista același profil dar pe învățământ liceal. Din cauza, dirigintei din a 8 a, nu am reușit sa întru la liceu. Pentru ca efectiv, se baga și zicea ca nu e bine la învățământ liceal. La toată lumea zicea asta. Iar acum, ma simt foarte dezamagita, pentru ca practic a ales ea, profilul acesta de la profesionala. În tot acest timp, făcând practica, mi-am dat seama ca nu mi se potrivește profilul acesta. Nu e ceea ce vreau eu. Nu mai exista licee cu profilul acesta. Eu, voiam la liceu pe turism și alimentație. Credeți ca ar fi vreo șansă ca din a 10 a, sa ma mut la învățământ liceal?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Din cauza, dirigintei din a 8 a, nu am reușit sa întru la liceu."

Cu ce a fost ea de vină, dacă tu nu ai fost capabilă să obții o medie mare la EN? happy

Da, te poți transfera. Poți încerca și acum! Cu condiția să ai media deasupra ultimului admis. La același profil nu se mai dau nici diferențe.

Dacă nu te-ai prezentat la examenul de EN, nu ai nicio șansă să intri la liceu.

| VoidEternal a răspuns:

Asuma-ti un pic consecințele propriilor acțiuni. Nu cred că a avenit diriginta la tine acasă și nu te-a lăsat să înveți.

Tu nu vezi că e greu să găsești un job bun chiar și cu studii superioare? Cât de naivă sa fii sa crezi că "nu e bine la învățământul liceal"?

Mai degrabă ti-a plăcut sa te amăgești singură și ai ales metoda ușoară în loc să înveți. Nu a ales diriginta pentru tine. Tu ai ales. Intereseaza-te de condițiile de transfer, încă nu e târziu.