| Andreee a întrebat:

Am o mica "problema". Am dat probele de aptitudini si bilingvul pentru profilul pedagogic, si le-am luat. Pentru ca vreau sa urmez acest liceu, trebuie sa ma duc la liceul respectiv pentru a ma inscrie. Problema este ca nu stiu exact cand si cum... Am sunat la liceu si am inteles ca vineri se afiseaza lista elevilor selectati, pentru ca sunt 58 de locuri si mai mult de 60 de elevi. Doamna diriginta a zis ca trebuie si eu, ca ceilalti colegi sa completez fisa cu optiuni, dar eu nu cred ca e asa. Dar de asemenea mi-e frica sa nu raman pe afara, pentru ca fisa se completeaza tot vineri dimineata, cand trebuie sa ma duc sa vad daca am intrat. Deci, ce ma sfatuiti fac?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 8...
(7) La profilul pedagogic, aprecierea probelor de aptitudini se face pe baza de calificativ: admis sau respins.

Art. 9. Candidaţii respinsi la probele de aptitudini vor participa la repartizarea computerizata, putându-se înscrie la alte filiere si profiluri din cadrul aceleiasi unitaţi de
învaţamânt sau la alte unitaţi de învaţamânt." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Deci, mergi Vineri 4 iulie şi vezi dacă ai fost admisă!

Oricum, în cazul în care NU vei avea o medie suficient de mare şi NU vei fi admisă la acel liceu, atunci, în data de 7 iulie îţi scoţi Fişa de înscriere şi o depui la şcoala unde ai terminat clasa a 8-a!

Iar în data de 7–8 iulie 2014 vei completa opţiunile în Fişa de înscriere - vezi "Calendarul admiterii" la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Toate cele bune.

| bogdancool102 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu iti faci probleme pentru ca si sora mea e la bilingv de 1 an.Ea s-a intrebat la fel, anul trecut erau 100 de pretendenti dar doar 56 de locuri multi se duc acolo pentru a continua la mate-info Engleza intensiv.Deci ca sa intelegi examenul acela nu este neaparat pentru biling ci si pentru alte portite.Deci keep calm.