| bibobia a întrebat:

am o mica problema, de curand cea mai buna prietena si l-a facut pe iubit pe baiatul de care imi placea foarte mult culmea ei nu-i place de el cred ca a facut-o doar ca sa ma vada trista etc, a fost foarte dureros sa-i vad impreuna etc, acum ma intreaba dc sunt suparata pe ea dc nu-i mai vb ca inainte, n-as fi vrut sa o pierd dar acum.......nu stiu ce sa fac sa mai vb cu ea sau nu?

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca intradebar a facut chestia asta doar ca sa te raneasca, e o pritena de doi lei, de fapt e o persoana de joasa speta daca simte bucurie cand le provoaca suferinta altor oameni. Scapa de ea! Nu ai nevoie de prieteni falsi si oameni de genul acesta in viata ta.
Totusi, cel mai bine e sa discuti cu ea sincer si deschis in fata, sa ii spui ce te-a deranjat, poate ai inteles gresit si iti salvezi prietenia.

| EvilThoughts a răspuns:

Nu ai de ce să mai vorbești cu ea din moment ce a făcut asta ca să te facă să suferi. Nu mai vorbi cu ea și spune-i că nu mai sunteți prietene deoarece nu ține la tine îndeajuns de mult încât să nu-ți sufle băiatul ăla.
Spune-i ce te deranjează și spune-i și băiatului că ea vrea să își bată joc de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce ai de castigat. Orice relatie de prietenie e bazata pe anumite beneficii. Daca ai impresia ca tu ii oferi ei mai mult ai putea sa nu mai vorbesti cu ea. Daca ai impresia ca ea iti ofera tie mai mult sa nu mai vorbesti cu ea ar insemna sa pierzi pe doua planuri, baiatul de care iti placea si beneficiile din prietenia cu respectiva.

| Panteraa a răspuns:

Cum poti numi o asemenea fata cea mai buna prietena? Daca a facut acest lucru doar ca sa te raneasca clar e mai mult un dusman care vrea sa te faca sa suferi dandu-se prieten. Am trecut si eu prin asta, dar prietena mea nu stia ca imi place acel tip. Oricum nu a durat mai mult de doua saptamani la ei si am tacut si nu am zis nimic caci acel baiat ma facea in tot felul pe la spate si nu merita sa fiu cu el. Oricum la tine pare mai mult o dubla supapre: una ca baiatul tau e luat, a doua ca asa zisa cea mai buna prietena are de a face cu asta. Trist cand vezi adevarat fata a prietenilor. Poti sa vorbesti cu ea si vezi cum reactioneaza. Dar daca nu e prima oara cand a calcat pe bec (daca pot spune asa) poti sa ii spui la revedere. Decat cu prieteni falsi, mai bine cu dusmani adevarati.

| Sunshine18 a răspuns:

Clar NU.
o pritena adevarata nu face in veci o asemenea fapta.
cu siguranta ai multi alti prieteni asa ca uit-o pe tradatoare, chit ca stiu ca doare ca dracu sentimentu.

| meatloaf a răspuns:

Serios? stai pe ganduri? expediaz-o, nu iti este prietena!

| Edutzu2000 a răspuns:

Eu zic sa mai vorbesti cu ea... o relatie de prietenie nu se strica din cauza unui baiat...