| MenOfMayem a întrebat:

Bună, am o nelămurire foarte mare. Treaba sta in felul următor eu sunt student in anul 1 la Facultatea de economie și administrare a afacerilor, pe profilul Informatica Economică, problema e ca pe mine ma pasionează f mult domeniul IT, iar aici se face și f multă economie și contabilitate ceea ce eu urasc și prind f greu. Problema mea este ca nu știu dacă sa continui cu aceasta facultate având gânduri ca nu pot lua examenele la materiile respective sau sa merg pe drumul meu și sa ma înscriu la o Școala de IT unde o sa ma axez doar in acest domeniu?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

N-ai idee cat de folositoare iti va fi specializarea aleasa in viitoarea ta cariera in domeniul IT! Atuul pe care-l detii si pe care nu-l are niciun absolvent de informatica il constituie tocmai acele cunostinte de baza in domeniul economic!

p.s. Poate povestea acestei absolvente de informatica economica te va motiva sa-ti continui studiile incepute: https://www.infoec.ro/......asire.html

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Ești student la o facultate, care constați că nu-ți place, după o perioadă scurtă de timp. Când te-ai înscris la această facultate te-a atras ceva. Anul acesta nu te poți înscrie la o altă facultate, dar poți să analizezi mai profund de ce ai luat decizia să vii la această facultate.

| xckx92 a răspuns:

Cu siguranta nu vor fi atat de dificile examenele incat sa nu le poti lua daca iti dai interesul! Incearca sa rogi colegi, prieteni, etc. sa iti explice si vei prinde usor. Gandeste-te bine inainte de a lua o decizie atat de importanta.
Este foarte util faptul ca faci si economie, inseamna o sansa in plus la angajare! Exista numeroase cursuri de IT pe care le poti face separat de facultatea pe care o urmezi. De asemenea, exista si multe internship-uri la care ai putea sa te inscrii! Succes!