| Anonima686 a întrebat:

Am si eu o întrebare.

Am o prietenă care este a 6-a si nu înțelege Mărimile direct proporționale și invers proporționale. Cum e fac?

! URGENT!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Explică-i așa:
- cu cât ora e mai târzie (mare), cu atât atenția ei e mai mică sau invers
- cu cât e mai devreme (ora e mai mică, desigur pe timp de zi) cu atât atenția ei e mai mare

Adică una crește pe măsură ce scade cealalaltă și invers.

| Arthiom a răspuns:

Daca ai doua marimi, nu conteaza care sunt, si una din ele se micsoreaza cand cealalta creste, sau invers, atunci sunt invers proportionale.
Daca atunci cand una din marimi creste, si cealalta marime creste atunci sunt direct proportionale.

| AleexisViol3t a răspuns:

Sa zicem ca:
{a, b, c}d.p (direct proportionale {1, 2,3}
Atunci:
a supra 1=b supra 2= c supra 3= K
Si le egalam cu K, astfel:
a=k
b=2k
c=3k
Si daca i se da o relație, trebuie sa il aflii mai întâi pe K
Sa zicem ca in exercitiu i se spune :aflati numerele, stiind ca a+b+c=24
Mai intai inlocuiesti cu K:
k+2k+3k=24
6k=24
k=4
Deci: a=4, b=8, c=12

Marimi invers proporționale:
{a, b, c}i.p{1, 2,3}, atunci :
a supra 1 supra 1=b supra 1 supra 2= c supra 1 supra 3=k
Si avem:a=k pe 1
b=k pe 2
c=k pe 3
Si metoda e aceeasi, inlocuiesti si il aflii pe k, iar apoi si numerele

| fyndtnydt7u a răspuns:

{a, b, c} d.p. {1, 2, 3}
a•1 = b•2 = c•3 = k

{d, e, f} i.p. {4, 5, 6}
d/4 = e/5 = f/6= k

d.p. = direct proporțional
i.p. = invers proporțional