| florilaleletrandafiri a întrebat:

Am si eu o problema mai delicata nu stiu cum sa invat engleza(promuntie, gramatica, traducere) stiu cat sa ma descurc dar vreau mai mult. ceva sfaturi sau ceva de genu. FUNDISAAAAAAAA ::X:X:X.Multumesc si e urgentwinking.

5 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Poti incerca sa faci meditatii, poti face cu o persoana care iti mediteaza prietenii, sau cu cineva din familia ta.

| florina_8116 a răspuns:

In primul rand, engleza este importanta asa ca trebuie sa te chinui sa inveti. Uite niste sfaturi:
1. poti sa iei meditatii
2.citeste cand poti tu si cand ai timp compuneri sau chestii de genu in engleza. poti sa incerci sa le traduci, apoi sa dai pe google translate.acolo poti asculta si pronuntia.
3.ai putea sa te uiti mai des la filme cu subtritare in romana pentru ca e greu sa intelegi in engleza, dar ai putea sa fii atent la unele expresii sau cuvinte.
4.cu gramatica e mai dificil.eu cred ca aici ai nevoie de ajutor.
5.cand te duci prin strainatate, incearca sa vorbesti tu engleza, sa le traduci tu prietenilor sau parintilor.incearca sa nu folosesti propozitiigrele si sofisticate pentru. ca pana la perfectiune trebuie sa te descurci cu lucrurile fundamentale.
6. daca ai un frate sau o sora carestie engleza vorbeste cu el, zi de zi, pentru ca asa exersezi.PS:si eu fac asa.
7.cand auzi sau vezi pe undeva un cuvant sau o expresie in limba engleza pe care n-o stii, ia-ti dictionarul si caut-o pentru ca daca eviti de fiecare data sa faci asta nu ti se va imbogati vocabularul.

cam asta ar trebui sa faci. sper ca ti-am fost de folos

| emilica95 a răspuns:

Meditatii.

| marymartvd a răspuns:

Eu am invat in liceu si in generala cu o profesoara care ne-a obisnuit cu urmatorul stil de invatare:
Cand faceam gramatica scriam propozitia cu albastru, forma verbului cu roshu si traducerea in romana cu negru si verbul cu litere mari.
ex:
You I EAT ice-cream every summer(albastru si I(unu roman)-rosu)
Tu mananci inghetata in fiecare vara.
Cat despre pronuntie si traducere ar trebui sa te uiti la filme cu subtitrare in engleza si apoi sa la vezi din nou cu subtitrare in romanahappy
Sper ca am fost de ajutor. fundita?batting eyelashes