| Dary27 a întrebat:

Bună, am și eu problemă... Sunt în clasa a opta și vreau să avansez la nivelul B2 la limba engleză. Am fost sfătuită să caut filme cu subtitrare în engleză, dar nu am găsit. De asemenea, mi s-au spus să încerc și cărți în engleză și site-uri de alea pentru a învața engleză. Ce filme, cărți, site-uri îmi puteți recomanda pentru a reuși să ajung la nivelul B2 până în septembrie?(Țin să precizez că la școală suntem la nivelul A2, dar profa mi-a dat un auxiliar cu B1 pe care să-l lucrez). Mulțumesc anticipat!????????????

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Lucreaza pe acel auxiliar, cauta pe google. ro filme subtitrate in engleza online si le vezi online.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incepe cu desene in engleza si seriale usoare de comedie. Au un limbaj simplu si usor de înțeles. La astea te poți uita fara subtitrare.
Pentru subtittare descarca aplicatia pe calculator popcorn time unde ai in player subtitrari in mai mult3 limbi inclusiv engleza.
Totusi, sa stii ca o limbă străină nu o înveți doar din asa ceva. Metoda asta e ca sa te obisnuiesti cu topica, auditia si sa-ti mai imbogatesti vocabularul dar nu e suficient ca sa ajungi la B2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba să nu găsești filme cu subtitrare în engleză?laughing
Până și pe Youtube au subtitrare în engleză.