| clauditzaclaudia a întrebat:

as dori si eu o descriere la un animal la alegere!

2 răspunsuri:
| Gray77 a răspuns:

Fairy Tail: E vorba de o fata Lucy care isi doreste sa devina un magician celebru, aceasta il intalneste pe Natsu Dragneel,un magician Dragon Salyer de foc care face parte din uimitoarea Ghuilda Fairy Tail cea mai cunoscuta in acel moment,el il cauta pe Igneel un Dragon cel care la crescut.El o aduce in ghilda ramane uimita,acea ghilda fiind plina cu magicieni care mai de care mai puternici, toti sunt nebuni se bat,beau incontinu, e plina de distractie, il cunoaste pe Gray Fullbuster un magician de gheata care va fi unul din peronajele principale impreuna cu Erza Scarlet un magician care se poate re-echipa cu diferite armuri cunoscuta ca si Titania un magician de rang S cea mai puternica femeie din Fairy Tail, vor forma o Echiapa Lucy, Natsu, Gray, Erza si Happy pisica cu aripi a lui Natsu fiind considerat cel mai bun prieten al acestuia.Pe parcursul animeului acestea au parte de diferite peripetii, nu este un anime axat numai pe lupte, e plin de comedie, personajele sunt desenate foarte bine actiunea este superba, Eu Ti-l recomand.

| ChrisWild a răspuns:

Buna,uite,poate te ajuta. eopardul este un mamifer carnivor din genul Panthera. Este una dintre cele mai mari feline.

Aceste animale traiesc indeosebi in Africa si Asia, in zone deschise precum campiile, deserturi, dealuri inalte, terenuri acoperite de arbusti, paduri tropicale si chiar in apropierea satelor si oraselor.Greutatea unui leopard mascul poate ajunge si la 90 kg, pe cand cea a femelei nu depaseste 50 kg. Lungimea corpului este pana in 2 m. Culoarea blanii variaza de la galben-portocaliu deschis cu pete negre pana la negru absolut. Sunt animale destul de longevive, traind si 25 de ani.

Leoparzii sunt foarte agili, nocturni, cu simturi foarte bine dezvoltate si care se adapteaza foarte usor in aproape orice mediu.

Se hranesc cu animalele de dimensiuni medii pe care le vaneaza, aici intrand zebre, cerbi, caprioare, gazele, maimute, iepuri, pasari si altele. Pentru a-si proteja prada de alti pradatori, obisnuieste sa o urce cu el in copaci.

Prefera sa traiasca solitari, apropierea intre sexe realizandu-se de obicei in prioada de imperechere si in cea de crestere a puilor. Femelele nasc intre 2 si 6 pui, lucrul acesta intamplandu-se o data la 2 sau 3 ani. Puii raman alaturi de mama pana la varsta de 2 ani, dupa care pleaca pentru a fi pe cont propriu si pentru a-si alege propriul teritoriu.

Leopardul, ca si restul felinelor, isi marcheaza teritoriul cu urina sau zgariind copacii cu ghearele. De asemenea, teritoriile de vanatoare sunt bine delimitate si alese in asa fel incat prada sa nu se iroseasca imediat.