Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2754161intrebari
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
13 Sep
SATI 251.539AFISARI
117.366VIZITE
103.632V. UNICI
4 Ianuarie 2010
aymar_8772 intreaba:

Buna, as vrea sa stiu si eu ce materii se fac la facultatea de farmacie si daca se poate face si la distanta? mersi.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    5 Ianuarie 2010 10:55
    zorialbi a răspuns:

Buna. Nu exista facultate de farmacie la distanta, doar de stat (buget si plata) si nici nu ar avea cum sa existe pentru ca prezenta la toate laboratoarele este obligatorie, altfel nu intri in examen. Eu am terminat facultatea de farmacie din bucuresti si am avut ca materii asa:
    anul I: chimie anorganica, chimie analitica, matematica, fizica, botanica, propedeutica, lb engleza, ed fizica
    anul II: chimie organica, informatica, chimie fizica, anatomie, microbiologie, lb engleza, ed fizica
    anul III: biochimie, chimie farmaceutica, tehnica farmaceutica, chimie fizica, farmacognozie, farmacologie generala
    anul IV: chimie farmaceutica, tehnica farmaceutica, toxicologie, farmacologie, laborator clinic, igiena alimentatiei, patologie, biostatistica, management si legislatie
    anul V (primul semestru):tehnica farmaceutica, toxicologie, farmacologie, industrie farmaceutica, controlul medicamentului, management si legislatie; semestrul 2: practica 6 luni intr-o farmacie si apoi licenta in septembrie (examen scris, examen practic la chimie farmaceutica si la tehnica farmaceutica si prezentarea lucrarii de diploma)

• 4 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 4 Ianuarie 2010 15:32
    EUSIATIT a răspuns:
    Da te inscrii in toamna si mai mergi peste 4 ani si ti iei diploma. pina atunci. discoteca etc etc bla bla, asa vreti voi tinerii sa fie usor daca se poate cit mai rarpe la cursuri. dar cind aveti diploma gata aveti pretentii ca suntetiLICENTIATI. ooooffffffff. Chiar nu mai pot comenta...
  • 5 Ianuarie 2010 12:50
    aymar_8772 explică:
    Pentru EUSIATIT...imi pare rau ca nu ai inteles scopul intrebarii!
  • 5 Ianuarie 2010 12:06
    Raspuns anonim:
    Nu se poate la distanta. Nici macar sa lipsesti din cand in cand nu se poate.
  • 12 August 2010 14:59
    Raspuns anonim:
    Din pacate nu este asa.Este facultate de farmacie la Arad care are si modul de distanta, fara frecventa. E patetic, nu stiu c o sa s aleaga d tara asta... unii invata pe rupte si alti iau o diploma asa, ca asa vrea guvernu asta.Ne miram dc pleaca medicii si farmacistii, uite d aia:ca sunt prea multi cu diplome si pile si noi invatam degeaba.No offence aymar