| miru231271 a întrebat:

Buna auziti cum sa invat tabla inmultiri mai repede in afara de metoda de a o repeta de multe ori dau funda paa pup!

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Salut!
http://www.suntparinte.ro/invatare/59/2491-cum-invatam-tabla-inmultirii
sau cu 1, e simplu: 1 x ceva, da cu cat inmultesti 1. Cu 2 te gandesti cat fac numar adunat cu el de 2 ori. De exemplu 4x2=4+4. La 3 le inveti, nu ai ce face. La patru faci exactce ai facut si la 2, dupa care numarul care ti-a dat il mai inmultesti o data cu 2 ex 4x4=4x2x2= (4+4)x2= 8+8, dar asta o faci in minte. La 5, cred ca le stii, sunt simple, 5, 10, 15, 20, 25, 30...care se termima in 5 si 10. Cu 6, inmultesti numarul cu 3 si il inmultesti cu 2. Cu 7 le inveti.cu 8 : il inmultesti cu patru, apoi cu 2. Iar cu 9 te gandesti asa: de ex.am 9x7, pai 70 adica 10x7, minus 7 cat da? 63. Asa sau o sa va arate profesoara o jmecherie. Cu 10, scrii numarul si ii adaugi un 0 la final.
sper ca ti-am fost de ajutor. Succes!

1 răspuns:
| BeAmazing a răspuns:

Poti invata tabla inmultirii de la 5x5 pana la 9x9 foarte usor, folosindu-te de degetele de la maini: www.youtube.com/watch?v=UMRRQieDJfk