| analavinia a întrebat:

avand in vedere ca am intrat la stiinte ale naturii, ce carti trebuie sa citesc pentru clasa a9a? Mersii

Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

Nu inteleg, am mai vazut intrebari asemanatoare... la ce carti te referi? De ce ar trebui sa citesti ceva anume?
Mai bine, prin august iti arunci ochii pe caietele din anii trecuti, vei da teste predictive si sunt importante pentru profesori, ajutandu-i sa-si faca o prima parere..care de obicei are o mare importanta.

* Heliodor... de unde stii tu ca e cel mai usor daca ai fost la mate-info?
Profilul nu e usor, dar nici greu. Eu am fost la stiinte, daca iti plac biologia, chimia, fizica, e okhappy o sa ai cate 3 pe saptamana din fiecare. Daca inveti, o sa fie usor oriunde, daca nu, nu.

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Banuiesc ca te referi la carti pentru orele de romana. Nu toti profesorii fac aceleasi opere! Fiecare are preferintele lui, deci ne este imposibil sa iti spunem ce carti ar trebui sa citesti tu.

| Heliodor a răspuns:

Este poate cel mai usor profil posibil. Nu te impacienta, bucurate de vacanta si dati silinta in ore siti va fi de ajuns, poate si ceva teme prin a 9.
Daca vrei sa faci ceva, participa la cat mai multe concursuri, de genu comunicari stiitifice. Este o chestia care mi-a placut enorm. Iti alegi un subiect, culegi informatiile necesare apoi faci o prezentare ppt pe care o vei prezenta(eu am fost la mate-info si sunt vreo 4-5 pe an). Mai sunt cele de la ecoplanet, teme de ecologie pe care vei fi peste celelelate profile.

| MadaMadalici a răspuns:

Nu te stresa inainte de vreme. O sa vezi ca liceul este de 50x mai usor ca si generala. Bucura-te de vacanta si gaseste-ti viitorii colegi.

| Castanul a răspuns:

Dupa cum a zis si Hellodor, nu ai de ce sa iti faci griji. A noua este foarte lejera(iti spun asta din propria experienta, clasa a 10-a,mate-info). Doar daca vrei sa te duci la concursuri,olimpiade, o sa ai ceva de facut, dar daca nu chiar nu ai de ce. La stiinte se pune accent pe biologie, chimie, fizica. Fizica este putin mai grea, in rest prinzi din clasa.