| anonim_4396 a întrebat:

Buna azi la romana am trecut la predicatul nominal...si nu stiu ce trebuie sa analizez la verbul copulativ.sad. adica se analizeaza ca un verb obisnuit?
Daca ma puteti ajuta dau funda >>>:::

3 răspunsuri:
| shawol a răspuns:

Pentru verbul copulativ trebuie sa analizezi modul, timpul, conjugarea, diateza, persoana, nr. Funda? :*

| shawol a răspuns:

Si da, se analizeaza ca un verb obisnuit. iti dau un exemplu:
este frumos: PN exprimat prin verbul copulativ ESTE (mod indicativ, timp prezent, persoana a III a, nr singular, diateza activa, conjugarea a IV a) + Numele Predicativ FRUMOS(se acorda in gen, nr si caz cu substantinvul pe care il determina). Succes la invatat! Sper ca te am ajutat :X

| Niiinaa a răspuns:

Modul, timpul, conjugarea, diateza, persoana, si numarul :* funfa?puppy dog eyes