| anonim_4396 a întrebat:

care poate sa-mi rezolve si mie urmatoarele probleme?
1. O prisma patrulatera regulata are lungimea diagonalei de 17 cm si lungimes diagonalei unei fete laterale de 15 cm. Aflati aria totala si volumul prismei.
2. O prisma patrulatera regulata are diagonala 10√2 cm, care face cu planul bazei un unghi de 30 de grade. Calculati aria laterala si volumul prismei.
3. O prisma patrulatera regulata are diagonala de 26 de cm si raza cercului circumscris bazei de 10 cm. Sa se afle aria laterala si volumul prismei.

Formule care va pot ajuta :
V=Ab*h
Al=Pb*h
At=Al+2Ab
* =ori

Răspuns Câştigător
| Numb a răspuns:

Iti dau eu tema in clasa laughing

3 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Fara teme pe aici!

| Numb a răspuns:

Iti dau eu in clasatongue

| pinkyred a răspuns:

E la categoria Educatie si cultura generala deci si cu teme big grin.