| anutza3000 a întrebat:

Buna ce sa fac pentru a nu mai plange atunci cand iau o nota mica sau cand cineva tipa la mine? adica eu nu plang cand ma lovesc dear daca iau un 8 incep imediat sa plang

Răspuns Câştigător
| ЯάdµСЦ a răspuns:

Încearcă să te controlezi, adică dacă iei o notă mică (eu zic că 8 nu e așa mică), te gândești, s-a întâmplat și gata, oricum nu-i bai, orice om a luat un 4 în toată viața lui. Sau când cineva țipă la tine, gândește-te că acel om nu știe să vorbească frumos, pe un ton mai silențios, știe decât să țipe degeaba.winking Ești mai sensibilă de fel, ca toate fetele, nu contează, încearcă să fii puternică, pentru că viața e grea! big grin

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Intai as vrea sa te intreb in ce clasa si daca parintii te cearta sau te pedepsesc pentru o nota mai mica de 9 sau 10.
E important sa stiu pentru ca s-ar putea ca plansul sa fie ceva normal pana la urma happy
Si eu eram foarte suparata cand luam note mici pana am intrat la liceu. Acum nu mai imi pasa. E o situatie generala. Cand intri la liceu pur si simplu nu te mai afecteaza.
Sau daca parintii tai pun presiune pe tine sau te cearta/pedepsesc inseamna ca ti-e frica de acest lucru.
Daca nu te afli in niciunul din cazurile de mai sus inseamna ca ai o problema de incredere. Daca iei o nota mica in subconstientul tau ai impresia ca nu esti destul de desteapta.
Trebuie sa lucrezi la parerea ta despre tine. Sa nu te lasi afectata de o nota mica pentru ca in realitate notele mici NU atesta cat sti tu de fapt.
Notele iti spun doar cat timp ai invatat. Nu cat valoreaza cunostintele tale!

| NakaTaka a răspuns:

Asta e o stare spirituala. Este dificil de schimbat dar depinde in modul de viata al tau. Gandeste-te de fiecaredata ca vei intrepta acea nota.Iar cand tipa cineva la tine ofenseaza(nu in cazul unui adult).

| thegame12 a răspuns:

Pur simplu incearca sa iei in ras acel lucru care te face sa plangi daca intelegi ce zic.

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Incearca sa inveti mai bine sau atunci cand iti spune nota gandeste-te la ceva amuzant

| Alixu5Trigga a răspuns:

Nu iti poti stapanii emotiile. Se mai intampla uneori dar daca esti o persoana puternica vei reusi big grin

Pa, pa puppy dog eyes