| UserZ a întrebat:

Ce se studiaza la domeniul Stiintelor Administrative al Academiei Fortelor Terestre? Ce posibilitati am dupa terminarea facultatii?

Răspuns Câştigător
| MarishB a răspuns:

In cazul in care doresti sa mergi la aceasta facultate vei avea niste etape pe care le parcurge orice candidat
A. Intocmirea dosarului de candidat care va contine:
1. Cerere de inscriere - document tipizat (se obtine de la sediul penitenciarului);
2. Certificat de nastere - copie legalizata;
3. Certificat de cazier judiciar eliberat cu maximum 3 luni inainte de data
depunerii - cu exceptia absolventilor de colegiu militar liceal, promotia din anul
respectiv si a soldatilor/gradatilor voluntari;
4. Copie legalizata de pe diploma de bacalaureat sau adeverinta de absolvire a
liceului cu examenul de bacalaureat promovat (in adeverinta vor fi mentionate
atat media generala de bacalaureat, cat si notele obtinute la probele
sustinute). Candidatii care sunt inca in anul terminal vor prezenta o adeverinta
eliberata de unitatea de invatamant la care sunt inscrisi, care sa ateste faptul
ca sunt inmatriculati in ultimul an de liceu;
5. Copie de pe cartea/buletinul de identitate, iar daca nu a implinit varsta de 18
ani, va prezenta copii de pe actul de identitate si pentru parintii sau
intretinatorii sa-i legali;
6. Recomandare privind profilul psiho-moral si comportamental - document
tipizat - numai pentru soldatii si gradatii voluntari;
7. Fisa de examinare medicala - document tipizat (se obtine de la sediul
penitenciarului);
8. Fisa de cunoastere - document tipizat (se obtine de la sediul penitenciarului);
9. Rezultatul selectiei din centrele zonale de selectie si orientare si, dupa caz,
rezultatele examinarii/evaluarii aptitudinale medicale si/sau psihologice
speciale;
10.Copie a ultimului contract cu Ministerul Apararii Nationale, pentru candidatii
care provin din randul soldatilor si gradatilor profesionisti, maistrilor militari si
subofiterilor in activitate, certificat de structurile de personal ale unitatilor unde
sunt incadrati;
11. Certificatul de casatorie (copie legalizata) – unde este cazul;
12.Livretul militar (copie) – numai pentru candidatii care provin din randul cadrelor
militare in rezerva si al civililor care au satisfacut stagiul militar;
13.Autobiografie (se intocmeste sub indrumarea lucratorului de resurse umane
din unitate);
14. Tabelul nominal cu rudele candidatului (se intocmeste sub indrumarea
lucratorului de resurse umane din unitate);
15.Declaratia de confirmare a cunoasterii si acceptare a conditiilor de recrutare
(se intocmeste la sediul unitatii);
16.Foaia matricola (copie legalizata);
17. Dosar plic;
18.20 coli xerox;
19.Plic timbrat.

B. Sustinerea selectiei
-testare psihologica
-testarea aptitudinilor fizica
-interviu de evaluare
Dupa ce vei trece peste aceste etape va urma un examen care consta in doua probe:
Proba I : Un examen tip grila la limba engleza timp de 90 de minute.
Proba II : Doua examene tip grila la psihologie si limba romana si comunicare

Nu stiu ce se studiaza in timpul facultatii dar presupun ca este ceva legat de administrare.
Dupa terminarea studilor vei primi o functie in armata numita "Ofiter de logistica" daca nu ma insel si te vei ocupa cu suportul militarilor (echipament, hrana, contabilitate, etc.)
Sper ca te-am ajutat si multa bafta la admitere in caz ca nu ai sustinut inca examenul.