| anonim_4396 a întrebat:

cine map oate ajuta plz si pe mine ci ceva? este vorba despre cuvintele derivate. nu am priceput o chestie cu sufixele : cum aflu care este sufixul? poate ca sufixul sa fie numai litera "t" sau alta?

3 răspunsuri:
| vreaubebe a răspuns:

Sufixul este Sunetul sau grupul de sunete care sta la sfarsitul unui cuvant spre a forma cuvantul derivat! Orice cuvant derivat are un radical(radacina) cuvant de baza Mai exact la care se adauga Sufixul sau prefixul. Spre examplu cuv. De baza copil: derivat cu sufix : copilas Sufixul fiind as sau copilaros Sufixul fiin aros! Ptr intrebarea ta: Sufixul nu poate fi doar t sau I de la sfarsitul unui cuvant, aici fiind vorba fie de marca a genului sau numarului sau desinenta a pluralului dar asta e un alt subuect! Cred ca esti in class gimnaziala deci bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai. exista mai multe tiuri de derivari cu sufixe si anume derivare cu sufix diminutival : casuta, aici sufixul fiind "uta", si mai exista cuvintele derivate cu sufix augmentativ : casoaie, aici sufixul fiind " oaie". Si sufixul se gaseste usor. Te uiti care este cuvantul de baza, de la casuta sa zicem...cuvantul de baza este casa.
Ser ca ai inteleswinking

| Dorinelll a răspuns:

Sufixul se pune la sf unui cuv ex:copil + andru=copilandru iar prefixul se pune la inceputul cuv ex:in+sutit=insutit iar un cuvant care este format din sufixe si prefixe ex:in+bogat+it=imbogatit(in prefix bogat cuvant de baza si it sufix)Sper ca te-am ajututhappy