| Tol_Adelin_2000 a întrebat:

Cine poate sa mă lămurească cu o chestie?
Am fost în urmă cu 4 săptămâni sa-mi depun o cerere de transfer de la un profil la alt profil în același liceu. Mi se spune tot sa aștept deoarece cererea mea nu a fost luată în discuție. Iar când am discutat cu domnul director mi s-a spus ca cică nu mă pot transfera. Am avut media peste 9 și nu am nici cea mai mica problema cu chestia asta. Am îndeplinit toate condițiile și cu toate acestea nici acum nu s-a luat în discuție cererea mea. În cealaltă clasa sunt 28 de elevi, am depus cererea înainte sa se termine semestrul 2 și deja suntem în a doua săptămână din semestrul 2.
Sa mă lămurească cineva, se poate face transferul sau nu!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul la transfer nu este un drept fundamental, prevazut de Constitutie si liceul nu este obligat sa-ti aprobe transferul, o face doar daca CA al liceului aproba transferul.De asemenea ar fi incalcat Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, acesta prevede ca la schimbarea profilului transferul se poate face doar in vacanta de vara.