| psycho_5607 a întrebat:

Cum se calculeaza media pe anii de studiu din gimnaziu[ clasa a 5a, a6a, a7a, a 8a]? Si dupa ce imi aflu medie, cum aflu media de admitere in functie de notele la examen? Stiti ca acum conteza 50 % media pe anii de studii pentru admiterea la liceu. Deci, stie cineva? big grin Fundita.

6 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Deci aduni media de pe ambele semestre din cei 4 ani de gimnaziu dupa care imparti la 4 si iese o nota.Nota de la admitere plus nota care ti-a iesit din cei 4 ani de gimnaziu o imparti la 2 si iese o alta nota.Aceea este nota ta pentru admiterea la liceu.

| cosmina05 a răspuns:

Aduni mediile din fiecare an, dar exact cu virgula si imparti la 4, apoi rezultatul il aduni cu media care o ai la examenul de clasa a 8a si imparti la 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a spus cosmina05 fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma=anii /cati ani sunt

| MariaMonica a răspuns:

Media de admitere=Media generala de absolvire a claselor V-VIII + Media generala obtinuta la Evaluarea Nationala, totul impartit la 2.
Mai pe scurt media aritmetica intre cele doua medii big grin

| Alexandra013 a răspuns:

Imultesti toate notele apoi le imparti la cate sunt