| MegaProXtreMm a întrebat:

Bunabig grin As vrea si eu sa stiu cu ce medie se intra la Liceul de arte Dinu Lipatti,Pitesti,la corp B, arte plastice si desing.Va rog,vreau un raspuns cat mai bun si rapid posibil, dau funda primului raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

" La mijlocul lunii mai se afiseaza locurile disponibile si modul de inscriere in clasa a IX-a. La finalul aceleiasi luni se fac inscrierile iar la inceputul lunii iunie se sutin probele de aptitudini. Dupa examenul de evaluare nationala, care are loc pentru fiecare elev la scoala unde termina ciclul gimnazial, la finalul lunii iunie, urmeaza etapa finala - prezentarea la inceputul lunii iulie cu adeverinta de la scoala de provenienta din care sa rezulte rezultatele obtinute atat la evaluarea nationala cat si media claselor V - VIII, prin care se face departajarea elevilor declarati admisi anterior la probele de aptitudini."
http://lipattipitesti.ro/eval.html

Mediile variaza in functie de concurenta din fiecare an. NU poti face o regula.
Si la un liceu de arta, conteaza in primul rind notele de la probele de aptitudini. Pe baza lor esti selectat si se iau apoi in considerare notele si de la evaluarea nationala.

3 răspunsuri:
| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Poti intra liber cu media 8.65.
Funda?

| Darywse a răspuns:

Iti tebuie pe putin 8.5 tongue Funda?